Beztroskie miesiące Chopina w Sannikach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 16:00
- Chopin u Konstantego Pruszaka, swojego szkolnego kolegi w Sannikach, spędził przynajmniej 2 miesiące. Będąc tutaj uczył guwernantki gry na fortepianie - o historii pałacu w Sannikach, przemianowanego na Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina opowiadała jego dyrektor Monika Patrowicz.
Audio
  • Monika Patrowicz o Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Fryderyk Chopin i jego muzyka są dla Chińczyków bardzo ważne, więc wykorzystano to w tytule wystawy, by przyciągnąć publiczność
Fryderyk Chopin i jego muzyka są dla Chińczyków bardzo ważne, więc wykorzystano to w tytule wystawy, by przyciągnąć publicznośćFoto: wikipedia, domena publiczna/ obraz E. Delacroix

Latem 1828 roku Fryderyk Chopin odwiedził swojego szkolnego przyjaciela Konstantego Pruszaka w Sannikach. Wydarzenie to stało się argumentem do powstania Instytutu Chopinowskiego i dziś w dworku rodziny Pruszaków urzęduje Europejskie Centrum Artystyczne, którego uroczyste otwarcie odbyło się przed kilkoma tygodniami.

- Sala koncertowa w pałacu od wielu lat gości artystów. Dzięki remontowi otrzymała nowy, ręcznie robiony fortepian, który przypłynął tutaj aż z Japonii. Jednym z pierwszych pianistów, którzy na nim zagrali, była pani Rinko Kobayashi - opowiadała Monika Patrowicz.

Rozmówczyni Piotra Wojciechowskiego podkreślała, że odbywające się w Centrum koncerty mają bogatą oprawę pozamuzyczną. - Wybitni i znani z ekranów telewizyjnych artyści w ich trakcie prezentują swoją twórczość bądź też czytają literaturę piękną. To urozmaica nasze koncerty - wyjaśniła.

Do wysłuchania nagrania audycji "Kwadrans bez muzyki" zaprasza Piotr Wojciechowski.

bch/mm

Czytaj także

Chopin w podróży. Glosy do biografii

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 12:07
Dla miłośników Fryderyka Chopina ta książka to prawdziwa gratka! Henryk Nowaczyk bada mało znane epizody z biografii kompozytora i odkrywa zupełnie nowe, nieznane dotąd fakty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spór o serce Chopina. Nietykalność relikwii kontra cele społeczne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 10:00
- Chcieliśmy, żeby to serce spełniło swoją misję edukacyjną, promującą postawy prozdrowotne u osób z chorobą wrodzoną - mówił w Dwójce prof. Wojciech Cichy. - Nie po to serce Chopina było umieszczane w kościele św. Krzyża i zbudowano wokół niego otoczkę emocjonalno-kulturową, żebyśmy je instrumentalnie wykorzystywali - odpowiadał dr Artur Szklener, dyrektor NIFC.
rozwiń zwiń