Joanna Tymińska z Urzędu Miasta Warszawy przyznaje, że miasto już rozpoczęło konkretne działania związane z tym miejscem. - Wiemy, że sprawa Bazaru Różyckiego jest o tyle skomplikowana, że były roszczenia do tego terenu i jego część powinna być zwrócona byłym właścicielom. Pomimo problemów rozpoczęliśmy współpracę, do której zaprosiliśmy panią Aleksandrę Wasilkowską - opowiada urzędniczka. Nowy projekt zakłada modernizację bazaru.
Reportaże w radiowej Jedynce >>>
- Rzeczywiście tak się stało, że to miejsce zmieniło swój charakter, ono na pewno nie tętni życiem tak, jak kiedyś. Jest to uwarunkowane zmianą struktury handlu, jak również tym, że tam jest póki co pusto - komentuje Joanna Tymińska. Jak dodaje, miastu zależy, by nie był to skansen Bazaru Różyckiego, tylko nowe miejsce, które będzie żyło i z którego wszyscy będą się cieszyć.
Aleksandra Wasilkowska, architekt pracujący nad nową koncepcją bazaru wyjaśnia, że projekt zakłada nie tylko rewitalizację obiektu, ale również wpisanie go w szerszy kontekst Pragi. Na działce miejskiej, która stanowi jedną trzeciej całego terenu będzie 100 budek kupieckich. - Będzie również fontanna w postaci mgły, pawilon kina letniego, pomnik Różyca oraz rekonstrukcja słynnego syfonu. W planie jest też bar z pyzami - opowiada architekt.
Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia >>>
Przykład krakowskiego Kazimierza dowodzi, że stare dzielnice mogą otrzymać nowe życie i świetnie prosperować. Potrzeba tylko wyobraźni, zrozumienia i chęci zmiany. Czy podobny sukces uda się osiągnąć w przypadku Bazaru Różyckiego? Posłuchaj reportażu "Wiekowy Różyc" Alicji Grembowicz oraz dyskusji, która odbyła się po nim.
Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia" poprowadził Jerzy Zawartka.
(sm/ag)