Na festiwalu prezentują się osoby z wszczepionym implantem słuchowym, które zjechały z całego świata, by pokazać swe muzyczne umiejętności. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Prezes Rady Ministrów RP Ewa Kopacz i Minister Zdrowia prof. Marian Zembala.
W festiwalowych przesłuchaniach 15 lipca wzięło udział 33 z prawie 100 zgłoszonych osób, które przeszły operację wszczepienia implantu słuchowego. Wystąpili uczestnicy z Węgier, Australii, Chin, USA, Hiszpanii, Niemiec, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Rosji, Portugalii, Kazachstanu, Rumunii, Izraela, Turcji, Austrii i Polski. Oceniało ich będzie jury w składzie: prof. Ryszard Zimak (przewodniczący), Roman Czejarek, Stanisław Leszczyński, Bogna Kowalska, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Jerzy Marchwiński, Piotr Metz, Maciej Miecznikowski, Janusz Olejniczak, Johanna Pätzold, Ewa Podleś, Christine Rocca, prof. Jerzy Stuhr, Grzegorz Wilk, Jacek Wójcicki, Monika Zalewska. Jurorzy wybrali 14 laureatów, którzy wystąpią na Koncercie Galowym 16 lipca o godz. 19.00, z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Krzesimira Dębskiego. Festiwal poprowadzą Agata Młynarska i Maciej Miecznikowski.
Występ będzie można oglądać na stronach radiowej Jedynki, Dwójki i Polskiego Radia 24, a także na stronie głównej polskieradio.pl
Przedsięwzięcie to autorski projekt prof. Henryka Skarżyńskiego, który w 1992 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej. Od tamtej pory w dziedzinie implantów słuchowych nastąpił wielki postęp. Festiwal będzie pokazem talentów, jakie niesłyszący i niedosłyszący w różnym wieku mogą rozwijać dzięki coraz to nowocześniejszym urządzeniom.
Audycji związanych z Festiwalem można słuchać w Radiowej Jedynce w "Sygnałach dnia", "Popołudniu z Jedynką", w "Muzycznej Jedynce". Temat powróci na antenę Pierwszego Programu Polskiego Radia również w najbliższym czasie, w audycjach Artura Wolskiego.
mat prasowe/ag