Jolanta Niklewska: Jerzy Waldorff kochał polskość i polską kulturę

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 15:50
- Uważał, że kultura to jest to, co określa społeczeństwo. Jeżeli zaniedbamy kulturę, zaniedbujemy w ogóle substancję społeczną - mówiła w Dwójce kurator wystawy "Jerzy Waldorff-Preyss 1910-1999".
Audio
  • Jerzy Waldorff - mistrz słowa, pióra i mikrofonu (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Jerzy Waldorff
Jerzy WaldorffFoto: PAP/Maciej Belina Brzozowski

Ekspozycję można oglądać od 1 grudnia w Pałacu w Radziejowicach. Działa tam Dom Pracy Twórczej, którego częstym gościem był Jerzy Waldorff - publicysta, krytyk muzyczny, działacz społeczny, radiowiec, ale również pisarz. - Na swoim koncie miał 20 pozycji wydawniczych, w tym reportaże, eseje, a nawet powieści - podkreślała dr Jolanta Niklewska.

Co znajduje się w gabinecie Jerzego Waldorffa, który urządzono w Radziejowicach? O tym w nagraniu audycji, w której usłyszeć można było również wspomnienia Wiesława Uchańskiego i Jana Krenza o tym znakomitym krytyku muzycznym, a także archiwalne nagrania z nim samym w roli głównej.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Anna Skulska

Goście: dr Jolanta Niklewska (kurator wystawy "Jerzy Waldorff-Preyss 1910-1999"), Wiesław Uchański (wydawca), Jan Krenz (dyrygent)

Data emisji: 3.01.2018

Godzina: 15.00

pg/mko

Czytaj także

Jerzy Waldorff: w latach 20. i 30. Warszawa była dziwnym miastem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 13:04
- To było miasto, którym zachwycał się Artur Rubinstein. Zawsze mówił, że takich pięknych kobiet, tak eleganckich ekwipaży, tak świetnych restauracji, to on nigdzie nie widział. A jeździł przecież po całym świecie - mówił w archiwalnym nagraniu znany publicysta i krytyk muzyczny.
rozwiń zwiń