Włodek Goldkorn: "Dziecko w śniegu" to książka o tworzeniu się pamięci
Książka "Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce" po raz pierwszy ukazała się w Izraelu w 1952 roku. Na jej polski przekład trzeba było czekać do grudnia 2018 roku. Autorem jest Mordechaj Canin - pisarz i dziennikarz, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku, który podczas wojny dotarł przez Japonię do Palestyny, w latach 1945–1947 kilka razy przyjeżdżał do Polski, by zobaczyć i opisać kraj po Zagładzie.
"Jeździłem po ruinach i zgliszczach stu zgładzonych gmin żydowskich w Polsce. Byłem pierwszym i jedynym pisarzem żydowskim, który odbył taką podróż, ale nie podróżowałem jako Żyd. Mój brytyjski paszport, jaki miałem wówczas w kieszeni, pozwolił mi udawać angielskiego dziennikarza" - tak zaczyna się ten zbiór reportaży.
- Canin z wielkim bólem porównuje tę rzeczywistość lat 40. z tym, co było wcześniej. On ciągle podkreśla, że przez całe wieki to byli sąsiedzi, że pomimo różnych zatargów czy antysemityzmu jednak były to dwa narody blisko ze sobą związane. Jest nawet w stanie to zrozumieć, że Niemcy doprowadzili do jakiejś zupełnej brutalizacji i zezwierzęcenia tych relacji, ale bardzo trudno mu się z tym pogodzić - tłumaczy prof. Monika Adamczyk-Grabowska, tłumaczka książki.
Z jakiego powodu Mordechaj Canin został aresztowany, gdy chciał wrócić do Wielkiej Brytanii? Kogo nazywał największym wrogiem Polski? O tym w nagraniu audycji.
***
Rozmawiał: Bartosz Panek
Goście: prof. Monika Adamczyk-Grabowska (tłumaczka książki "Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce"), dr Łukasz Krzyżanowski (autor wstępu)
Data emisji: 4.01.2019
Godzina emisji: 16.30
Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.
materiały prom. wyd. Nisza/pg/mko