W "Rozmowach po zmroku" przypomnieliśmy historię powstania kopii fortepianu firmy Buchholtz – warszawskiego instrumentu Chopina, który został zaprezentowany publiczności 17 marca 2018 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Przy fortepianie zasiadł Krzysztof Książek, a wydarzenie to transmitowała radiowa Dwójka.
We wrześniu ubiegłego roku na Buchholtzu mieli okazję grać młodzi uczestnicy I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, którego zwycięzcą został Tomasz Ritter – młody, kształcący się w Rosji pianista, który zachwycił swoją grą zarówno jury, jak i naszych radiowych komentatorów oraz publiczność.
Tomasz Ritter już w najbliższy piątek wystąpi jako solista w Filharmonii Narodowej – i na antenie Programu 2 Polskiego Radia – podczas koncertu zorganizowanego z okazji urodzin Fryderyka Chopina.
Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której mówiliśmy o tym, skąd pojawił się pomysł na zbudowanie kopii fortepianu, jak wyglądał ten proces, czym charakteryzowały się instrumenty Buchholtza stworzone w tamtym czasie, jak się gra na nich dziś i dlaczego zagrana na nich muzyka Chopina brzmi wyjątkowo.
Naszymi gośćmi byli: Paul McNulty – budowniczy kopii fortepianu, Stanisław Leszczyński – wicedyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz pomysłodawca przedsięwzięcia, prof. Beniamin Vogel – muzykolog, wybitny specjalista od dawnych fortepianów, który współuczestniczył w procesie powstawania instrumentu, oraz Krzysztof Książek – młody pianista, który jako pierwszy miał okazję zagrać na tym fortepianie przed publicznością.
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadziła: Monika Zając
Data emisji: 25.02.2019
Godzina emisji: 22.00
jp/pg