Nowe życie literatury staropolskiej. Czy Rej może być aktualny?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 15:00
- To rzadkie wystawienie XVI-wiecznego tekstu, w którym nie ma żadnej modernizacji - mówił w Dwójce dr Patryk Kencki, konsulant literacki spektaklu "Żywot Józefa" przygotowanego przez Pracownię Staropolską.
Audio
  • Za kulisami Pracowni Staropolskiej (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Rękopis
RękopisFoto: pcdazero/Pixabay

Pracownia Staropolska to projekt, w ramach którego studenci pod kierunkiem specjalistów od teatru, ale też od historii i kultury staropolskiej, przygotowują spektakl oparty na tekstach sprzed setek lat. - Chcieliśmy pokazać, że taki teatr się się broni, a wręcz, że może być lepszy od współczesnych dramatów - mówiła w Dwójce Maja Margasińska.

W ramach zajęć studenci przygotowali spektakl "Żywot Józefa" na podstawie dramatu Mikołaja Reja. Reżyserem tego przedstawienia jest Jarosław Gajewski. - Założyliśmy, że Rej jest wybitnym literatem, i postanowiliśmy sprawdzić, czy jest w nim coś, co dziś nas jeszcze porusza - mówił twórca.

Jarosław Gajewski zwrócił uwagę na dwie rzeczy w dramacie Reja, które mogą mieć znaczenie dla współczesnych widzów. W audycji głos zabrali także młodzi aktorzy, którzy mówili o trudnościach z archaicznym językiem, ale też o warstwach ukrytych pod spodem tekstu renesansowego twórcy.

 ***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Monika Pilch

Gość: dr Patryk Kencki, Jarosław Gajewski, Hubert Paszkiewicz, Juliusz Godzina i Maja Margasińska

Data emisji: 27.03.2019

Godzina emisji: 15.00

bch/jp

Zobacz więcej na temat: badania TEATR KULTURA
Czytaj także

Gniazda kultury na Mazowszu. Czym są i jak się rozwijają?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 10:29
- Punktem wyjścia był ogłoszony przez urząd marszałkowski konkurs dla organizacji pozarządowych m.in. na badanie potencjału tworzenia klastrów kreatywnych na terenie województwa - mówiła w Dwójce Anna Czyżewska z Federacji Mazowia, koordynatorka projektu "Gniazda kultury".
rozwiń zwiń