Muzyka Miejsca, czyli dźwiękowy pejzaż Sejn

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 11:15
W "Kwadransie bez muzyki" (14.10) opowiadaliśmy o programie Muzyka Miejsca zrealizowanym w Sejnach z udziałem artystów dźwiękowych i muzyków oraz młodzieży szkolnej.
Uczestnicy programu Muzyka Miejsca - artyści oraz młodzież szkolna - przez kilka ostatnich miesięcy rejestrowali dźwiękowy pejzaż miasta
Uczestnicy programu Muzyka Miejsca - artyści oraz młodzież szkolna - przez kilka ostatnich miesięcy rejestrowali dźwiękowy pejzaż miastaFoto: Archiwum Fundacji Pogranicze

Sejny to niewielkie miasteczko leżące na historycznej Suwalszczyźnie, na obszarze dawnej Jaćwieży, tuż przy granicy litewskiej. Swoją nazwę wzięło od przepływającej przez nie rzeki Sejny (dziś nazywanej Marychą). Słowo "seina" w języku jaćwieskim oznacza trawy porastające bujnie brzegi i zakola rzeki.

Polifoniczna opowieść o miejscu

Między innymi do rzek, lasów i jezior otaczających Sejny, ale także budynków historycznych i życia mieszkańców odwołuje się program Muzyka Miejsca, którego uczestnicy - artyści oraz młodzież szkolna - przez kilka ostatnich miesięcy rejestrowali dźwiękowy pejzaż miasta.


Posłuchaj
16:02 Dwójka kwadrans bez muzyki 14.10.2024.mp3 Działalność pracowni Muzyka Miejsca w Sejnach (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

 

Tak powstała dźwiękowa mapa - polifoniczna opowieść o miejscu; swoje ścieżki mają tu pamięć najstarszych mieszkańców Sejn, melodia polsko-litewskich głosów, szepty żydowskiego świata, ale i wyobraźnia młodych polskich kompozytorek czy sama architektura miasteczka, w której po zmierzchu lub z oddali rezonuje natura.

Kompozycja-archiwum

Dźwiękowy spacer z aplikacją Echoes nie tylko pozwala dotykać niewidzialnych warstw miejsca, ale i wyznacza drogi, przejścia, które zbaczają z głównych szlaków, prowadząc w nieznane. Mapa Muzyki Miejsca to punkt wyjścia, nie powinna się kończyć, jest chwilowym stanem, kompozycją-archiwum, której pamięć może ożywiać tylko proces słuchania i tworzenia rzeczywiście dziejący się poza ramą aplikacji.

W programie wzięli udział artyści dźwiękowi i muzycy - Antonina Nowacka, Teoniki Rożynek, Aleksandra Słyż, Emiter, Paweł Kulczyński, Mirt, Maciej Wirmański, Pijus Džiugas Meižis, Marcin Lenarczyk (Dj Lenar), Arturas Bumšteinas, oraz przede wszystkim młodzież z sejneńskich szkół.

O Muzyce Miejsca opowiadali w audycji Bożena Szroeder, Piotr Szroeder i Michał Moniuszko.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 14.10.2024

Godz. emisji: 11.00

pg/wmkor

Czytaj także

Pogranicze sztuk i kultur. Dwójka odwiedza Sejny

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 18:00
- Dowiedzieliśmy się o ludziach pogranicza jako tych, którzy są mostami pomiędzy różnymi kulturami i środowiskami. Trzeba odwagi do tego, żeby być człowiekiem pogranicza, zwłaszcza w okrutnej historii XX wieku. To wiele kosztowało, żeby obronić etos pogranicza, gościnności, dialogu, dobrego sąsiedztwa - mówił Krzysztof Czyżewski, współzałożyciel Ośrodka "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biblioteka Poezji Ukrainy "W obliczu wojny"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 18:44
Po ubiegłorocznej napaści rosyjskiej na Ukrainę jedną z instytucji, która od razu przygarnęła pod swój dach poetki z zaatakowanego kraju, był Ośrodek Pogranicze w Sejnach. Ze spotkań z ludźmi narodziły się książki - 20 już wydanych, 10 kolejnych w przygotowaniu, dwujęzycznych niewielkich tomików poetyckich, opublikowanych jako  Biblioteka Poezji Ukrainy "W obliczu wojny".
rozwiń zwiń