Chopinowskie interpretacje Ignacego Jana Paderewskiego
- Paderewski bardzo szczegółowo relacjonuje przebieg nauki, opisuje swoje relacje z nauczycielami, podkreśla, że jest najlepszym uczniem na lekcjach religii, ponieważ stara się ojcu przypodobać. Ale opisuje też, że ma dziurę w palcie taką, że mu wata wychodzi i idąc do Instytutu Muzycznego, musi tę dziurę nutami zakrywać. Że ma kubraczek za krótki i tużurek mu wystaje... - opowiadała Justyna Szombara o informacjach, które można znaleźć o młodym Ignacym Janie Paderewskim w jego korespondencji.
Co składa się na ten złożony portret psychologiczny człowieka, który - jak podkreślano w audycji - z pełną determinacją, pomimo rozlicznych przeciwności, kreuje swój artystyczny los? Jak wyglądała pierwsza, zaledwie szesnastoletniego!, podróż koncertowa Ignacego Jana Paderewskiego, zaaranżowana mimo wyraźnego sprzeciwu ojca? Co nowego, w porównaniu z innymi źródłami, listy mówią o rozwoju uczucia do Heleny Górskiej? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Przygotowała: Anna Skulska
Goście: Małgorzata Sułek i Justyna Szombara (redaktorki książki "Ignacy Jan Paderewski. Listy do ojca i Heleny Górskiej (1872-1924)
Data emisji: 28.11.2019
Godzina emisji: 15.00
jp/bch