Błogi raj nad Czarną Hańczą. Odwiedziny w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2024 11:00
23 października minęła 97. rocznica urodzin Andrzeja Strumiłły, artysty o wielu obliczach, z których każde pełne jest piękna i prawdy, namysłu i twórczej swobody. W swoim bogatym życiu artystycznym zasłynął jako malarz, grafik, rzeźbiarz, scenograf, poeta, pisarz i fotograf.
Galeria Strumiłło w Maćkowej Rudzie działa od 2017 roku, który był rokiem Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.
Galeria Strumiłło w Maćkowej Rudzie działa od 2017 roku, który był rokiem Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.Foto: A.Tykarska

Andrzej Strumiłło urodził się w 1927 roku w Wilnie. Zmarł w kwietniu 2020 roku. Od 1984 roku z rodziną mieszkał i pracował w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie. To z tymi pięknymi terenami nad Czarną Hańczą, tak niedaleko od Wilna, gdzie urodził się w polskiej rodzinie, był najbardziej związany.


Posłuchaj
15:53 _PR2 (mp3) 2024_10_25-11-00-07.mp3 Błogi raj nad Czarną Hańczą. Odwiedziny w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)


Andrzej Strumiłło - człowiek wielu pasji

Jego rodzice: matka Kazimiera Jurszanówna i ojciec Rafał Strumiłło-Pietraszkiewicz, który pracował jako budowniczy linii telefonicznych w Wileńskiej Dyrekcji Poczt i Telegrafów - jak wspominał sam artysta - zawsze dbali o właściwy wzorzec Polaka i człowieka, czego dowodem choćby fakt, że mały Andrzej był przed wojną ministrantem w kościele św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie.

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i choć ukończył studia artystyczne, był człowiekiem wielu pasji i zawodów: hodował konie arabskie, wykładał na uczelniach artystycznych, był animatorem licznych przedsięwzięć kulturalnych.


Z okazji minionej rocznicy urodzin w "Kwadransie bez muzyki" po Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie oprowadziła nas córka Andrzeja Strumiłły, Anna Strumiłło, przypominając artystyczne dokonania rodziny Strumiłłów.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 25.10.2024

Godz. emisji: 11.10

Czytaj także

Pogranicze sztuk i kultur. Dwójka odwiedza Sejny

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 18:00
- Dowiedzieliśmy się o ludziach pogranicza jako tych, którzy są mostami pomiędzy różnymi kulturami i środowiskami. Trzeba odwagi do tego, żeby być człowiekiem pogranicza, zwłaszcza w okrutnej historii XX wieku. To wiele kosztowało, żeby obronić etos pogranicza, gościnności, dialogu, dobrego sąsiedztwa - mówił Krzysztof Czyżewski, współzałożyciel Ośrodka "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biblioteka Poezji Ukrainy "W obliczu wojny"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 18:44
Po ubiegłorocznej napaści rosyjskiej na Ukrainę jedną z instytucji, która od razu przygarnęła pod swój dach poetki z zaatakowanego kraju, był Ośrodek Pogranicze w Sejnach. Ze spotkań z ludźmi narodziły się książki - 20 już wydanych, 10 kolejnych w przygotowaniu, dwujęzycznych niewielkich tomików poetyckich, opublikowanych jako  Biblioteka Poezji Ukrainy "W obliczu wojny".
rozwiń zwiń