Franciszek Duszeńko - autor pomnika Bohaterów Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2025 11:15
Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych, rzeźbiarzem, profesorem gdańskiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych i rektorem tej uczelni przez 8 lat. Stworzył dwa niezwykłe pomniki, które odnoszą się do przeżyć Polaków w czasie II wojny światowej: upamiętnienie ofiar obozu zagłady w Treblince i pomnik Obrońców Wybrzeża na półwyspie Westerplatte w Gdańsku. W związku z 100. rocznicą urodzin (6.04) prof. Franciszek Duszeńko to jeden z patronów 2025 roku.
Pomnik Obrońców Wybrzeża na półwyspie Westerplatte w Gdańsku
Pomnik Obrońców Wybrzeża na półwyspie Westerplatte w GdańskuFoto: shutterstock

Nie zawsze twórca ma tyle szczęścia co Gustaw Eiffel, żeby każdy znał jego nazwisko. W Paryżu kultową jest wieża Eiffla, a na Westerplatte w Gdańsku - pomnik Obrońców Wybrzeża. Stworzył go rzeźbiarz, którego rok decyzją Sejmu właśnie obchodzimy.

Kim był Franciszek Duszeńko? Jak odczytać na monumencie na Westerplatte krytykę komunistycznych władz? Jak pobyt w obozach koncentracyjnych wpłynął na kolejne jego dzieło - pomnik w Treblince? 

>>> Audycję o Franciszku Duszeńko można odsłuchać tutaj

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzenie: Marzena Bakowska

Data emisji: 24.04.2025

Godz. emisji: 11.00

pg/k

Czytaj także

Franciszek Duszeńko – rzeźbiarz, którego ukształtowała wojna

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2025 23:00
W tym roku mija 100. rocznica urodzin Franciszka Duszeńki – jednego z najważniejszych powojennych rzeźbiarzy, autora niezwykłych realizacji pomnikowych, a także wybitnego pedagoga. Pod jego kierunkiem dyplom zrobiło ponad 80 młodych artystów.  Jego sztuka wciąż budzi emocje i przypomina o dramatycznej historii XX wieku. Jest także świadectwem tragicznych losów człowieka, którego lata młodości przypadły na czas II wojny światowej.
rozwiń zwiń