Otto Klemperer z czarnych płyt

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 15:30
6 lipca 2013 przypada 40. rocznica śmierci jednego z największych dyrygentów XX wieku, protegowanego Gustawa Mahlera, bohatera wielu barwnych anegdot, ale - co najważniejsze - także wspaniałych nagrań płytowych - Otto Klemperera.
Otto Klemperer na niemieckim znaczku pocztowym.
Otto Klemperer na niemieckim znaczku pocztowym.Foto: Nightflyer/Wikipedia

Jemu poświęcimy najbliższą audycję, której gościem będzie Wojciech Barcikowski .
Urodzony 14 maja 1885 we Wrocławiu, Otto Klemperer , jest dziś uznawany za jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku. Po tym, jak do władzy doszło NSDAP, wyemigrował z Niemiec do Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadził orkiestrę w Los Angeles. Na jego karierę wpłynęła ciężka operacja mózgu, którą przeszedł w 1939 roku, która uniemożliwiła mu wykonywanie zawodu przez kilka lat i która ograniczała go do końca życia. Od 1951 roku mógł dyrygować jedynie na siedząco i używać tylko lewej dłoni. Najdłużej związany był z Filharmonikami Londyńskimi, z którymi od 1955 roku dokonał wielu ważnych nagrań. Otto Klemperer zmarł 6 lipca 1973 w Zurychu.
Na "Dużą czarną" zaprasza Przemysław Psikuta
6 lipca (sobota), godz. 14.00

Czytaj także

Joe Satriani zagra w warszawskim Parku Sowińskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 11:15
Jeden z najlepszych gitarzystów świata będzie promować swój nowy album "Unstoppable Momentum".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grajmy po polsku!: identyfikuje nas nie tylko kuchnia i krajobraz

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 17:26
- Powinniśmy być w jakiś sposób identyfikowalni. O ile z zamkniętymi oczami mogę rozpoznać, że jestem w Chorwacji czy Francji, to w Polsce turystów raczymy tym, co mają u siebie. A przecież po to wyjeżdżamy na wakacje, by doznać czegoś, czego nie mamy w domu - powiedział Waldemar Domański, pomysłodawca akcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Janowski - została po nim piękna muzyka

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 18:10
- Nie namawiam nikogo do kopiowania mojej interpretacji, lecz do przeprowadzenia własnych poszukiwań, aby trafić we właściwy charakter - twierdził Piotr Janowski.
rozwiń zwiń