Westminster Records: pionierzy z Nowego Jorku

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 18:00
O nieistniejącej, ale bardzo ciekawej amerykańskiej wytwórni muzyki klasycznej porozmawiamy w sobotę z Mieczysławem Stochem.
Nowy Jork, lata 40.
Nowy Jork, lata 40.Foto: flickr/domena publiczna/użytkownik Library of Congress

Wytwórnię w 1949 roku założyli biznesmen James Grayson, właściciel sklepu płytowego Westminster Mischa Naida i dyrygent Henry Swoboda. Ich nagrania muzyki klasycznej wyznaczyły ścieżkę dla kiełkującego rynku muzycznego w Stanach Zjednoczonych. Westminster Records zakończyło oficjalnie zakończyło działność w roku 1965.  Wytwórnia do dziś jest bardzo ciepło wspominana. Prawa do wznowień jej nagrań ma obecnie Deutsche Grammophon.

W pierwszej części audycji poświęconej wytwórni skoncentrujemy się na kameralistyce. Gościem będzie producent muzyczny Mieczysław Stoch. Na audycję "Duża czarna" zaprasza Przemysław Psikuta.
13 lipca (sobota), godz. 14.00

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Bachowskie partity pod palcami polskiej klawesynistki

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 13:25
Po raz pierwszy w Polsce opublikowano "Partity" BWV 825-830 Jana Sebastiana Bacha nagrane na klawesynie. W "Płytomani" recenzowaliśmy trzypłytowy album Małgorzaty Sarbak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ulubiony uczeń Chopina miał to, czego nie posiadał mistrz

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 16:00
Adolf Gutmann był jedynym uczniem Fryderyka Chopina, z którym kontakt również wiele lat po śmierci polskiego pianisty utrzymywała George Sand. Czym młody, gniewny pianista zaskarbił sobie względy u największego polskiego kompozytora?
rozwiń zwiń
Czytaj także

BBC Proms to będzie święto muzyki polskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 18:15
- Witold Lutosławski na początek, a potem będzie także muzyka Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego... - opowiadał Marcin Majchrowski, który jest na miejscu w Londynie.
rozwiń zwiń