1944 i 2022
Już drugi miesiąc trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Każdego dnia napływają do nas informacje o kolejnych ofiarach wojny; wojny, która toczy się tuż za granicami naszego kraju.
Co o agresji Rosji na Ukrainie mówią ci, którzy dobrze znają wojenne piekło? W audycji wysłuchaliśmy reportażu "Ich druga wojna", którego bohaterami są powstańcy warszawscy. Jak odnajdują się w tej niełatwej codzienności? Jakie rady chcą przekazać pokoleniu, które do niedawna znało wojnę jedynie z podręczników do historii, rodzinnych opowieści, książek czy filmów?
Skojarzenia z wrześniem '39 i Hitlerem
- Przypomina mi się oblężenie Warszawy, ostrzeliwania i bombardowania we wrześniu 1939 roku. Szczęśliwie ja i moja rodzina przeżyliśmy. Potem ta straszna okupacja, szalone pomysły Hitlera i ich realizacja. To, co teraz się ogląda, niszczenie dzielnic mieszkaniowych, niszczenie magazynów żywnościowych; ci ludzie nie mają gdzie się schronić, nawet schrony nie zawsze okazują się skuteczne. Co działo się w teatrze w Mariupolu? To są straszne rzeczy... Zrobił to człowiek, który ma jakiś chory pomysł. To się w głowie nie mieści, jak jeden kraj może wystąpić przeciwko drugiemu w tak okrutny sposób - dziwi się Stefan Laube, pseudonim Adam.
24:48 Jedynka reportaż 12.04.2022.mp3 "Ich druga wojna". Reportażu Antoniego Rokickiego (Jedynka)
W reportażu Antoniego Rokickiego pt. "Ich druga wojna" wystąpili także inni uczestnicy Powstania Warszawskiego: Stanisław Jan Majewski, pseudonim Stach, Józefa Felińska-Marciniak, pseudonim Kropka i Maria Kowalska, pseudonim Myszka.
Czytaj również:
***
Tytuł reportażu: "Ich druga wojna"
Autor: Antoni Rokicki
Data emisji: 12.04.2022 r.
Godzina emisji: 23.10