Saga - opowieść z krainy lodu i pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 15:12
Jak średniowieczni Islandczycy utrwalali swoje dziedzictwo kulturowe? O sagach - narodowej wizytówce wyspy - opowiadali w "Strefie słowa" badacze tego gatunku.
Audio
  • O krainie skaldów i pisarzy opowiadają badacze sag (Strefa słowa/Dwójka)
Fragment obrazu Petera Nicolai Arbo  ilustrujący sagę Hervos Tod
Fragment obrazu Petera Nicolai Arbo ilustrujący sagę "Hervos Tod"Foto: domena publiczna

– Islandczycy dość szybko - bo już w XI wieku - zorientowali się, że aktywność na polu literackim pozwoli im nie pozostawać w tyle za innymi krajami. W pisarstwie widzieli także szansę na pokazanie władcom norweskim, że stanowią istotny element królestwa – mówił dr Jakub Morawiec. - Biorąc pod uwagę stosunek ówczesnej liczby ludności do tego, co zostało zachowane w średniowiecznych rękopisach, ich pisarska działalność robi duże wrażenie - dodał. 

Natomiast Jacek Godek podkreślał, że w sagach znajdziemy przede wszystkim przykłady waleczności i niezłomności mieszkańców wyspy - W "Sadze o Egilu" mamy dokładny opis, jak główny bohater po przegranej rywalizacji mści się gwałtownie na przeciwniku. 

W audycji Dwójki mówiliśmy także o pochodzącym z XVII wieku pierwszym polsko-języcznym przewodniku po Islandii oraz o tym, co wspólnego mają sagi z rozgrywkami piłkarskimi. 

***

Tytuł audycji: Strefa słowa

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: dr Jakub Morawiec (Uniwersytet Śląski),  Jacek Godek (tłumacz),  Hubert Klimko-Dobrzaniecki (pisarz i poeta), prof. Dariusz Rott (Uniwersytet Śląski)

Data emisji: 10.07.2016

Godzina emisji: 19.00

ob/bch/mc

Czytaj także

Nowa literatura węgierska w polskich księgarniach

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 20:00
Na ile opublikowane właśnie przekłady odzwierciedlają obraz współczesnej literatury węgierskiej? O tym rozmawialiśmy w "Strefie słowa" m.in. z tłumaczkami tej twórczości.
rozwiń zwiń