Książka "Żółtowscy z Godurowa" przedstawia historię zasłużonego dla Wielkopolski rodu, barwnie opisaną na podstawie pamiętników, listów, wspomnień i innych dokumentów znalezionych w archiwach, wiernie oddająca koloryt epoki przełomu XIX i XX wieku. Z jednej strony jest to historia bardzo prywatna, z drugiej - wszystko się dzieje na tle ważnych dla Wielkopolski wydarzeń historycznych – walki z kulturkampfem, I wojny światowej, powstania wielkopolskiego.
Członkowie rodziny biorą w tym wszystkim udział, książka "Żółtowscy z Godurowa" jest próbą opowiedzenia wnukom, jacy byli ich dziadkowie. Jej autorka Izabela Żółtowska-Broszkowska opowiadała w "Słowach po zmroku" o dziejach swoich przodków. Pisarka jest córką Benedykta Żółtowskiego, ostatniego właściciela majątku w Godurowie, któremu kres przyniosła pożoga II wojny.
Żółtowscy pochodzą z Mazowsza, ich historia sięga XIV wieku, część rodu przeniosła się do wielkopolskiej miejscowości, koło Gostynia w XVII wieku. Żółtowscy z Godurowa są jedną gałązką z czterech linii rodziny. Wywodzą się z rycerstwa. Pradziadek pani Izabeli, Franciszek Żółtowski ożenił się z Zofią Zamoyską, córką Andrzeja Zamoyskiego, w ten sposób trafił do rodziny magnackiej. Na początku XX wieku męscy przedstawiciele Żółtowskich postanowili założyć związek rodzinny, który miał na celu wzajemne wspieranie się w walce z germanizacją. Polegała ona głównie na niedopuszczaniu do utraty majątków ziemskich, które w wyniku bankructwa trafiały w ręce niemieckich osadników.
Audycję przygotował Witold Malesa.
Aby wysłuchać całej audycji, kliknij ikonę dźwięku "Dzieje rodziny Żółtowskich", w boksie Posłuchaj po prawej stronie.
(Lm)