Idea Archiwum Historii Mówionej powstała na długo przed otwarciem Muzuem. Pomysł zawdzięczamy Janowi Ołdakowskiemu. - Początki były trudne, ale dziś wszystko funkcjonuje już doskonale - powiedział w "Poranku Dwójki" kierownik archiwum Jan Radziukiewicz.
Pierwsze wywiady z powstańcami, których wspomnienia stanowią istotę Archiwum Historii Mówionej, zostały przeprowadzone za granicą na zewnętrznie zlecenie. Materiały te były potrzebne do otwarcia ekspozycji. - Potem już kawał niesamowitej, ciężkiej roboty wykonał mój poprzedniki Jacek Borkowicz. To on ustalił, jak to ma wyglądać, przygotował i zaczął realizować cały projekt - wspominał w Radziukiewicz.
Wielu powstańców miało opory przed tym, żeby stanąć przed kamerą i swobodnie opowiedzieć swoją historię. - Na początku były z tym pewne problemy. Ludzie mieli obawy, żeby się nie skompromitować. Z czasem jednak sytuacja tak się rozwinęła, że teraz sami do nas przychodzą i proszą o to, byśmy zrealizowali materiał z ich udziałem - przyznał Radziukiewicz.
Więcej o idei, funkcjonowaniu i dokonaniach Archiwum Historii Mówionej - w nagraniu audycji.
(cc/mm)
Serwis specjalny poświęcony Powstaniu>>>
Nagrania z Archiwum Historii mówionej prezentowane są na antenie Dwójkie w naszym nowym cyklu "Głosy walczącej Warszawy". O wydarzeniach 1944 roku opowiadająjego weterani i cywile, przypatrujący się walczącemu miastu. W ich wspomnieniach tragiczne historie mieszają się z chwilami radości i zabawy, bo przez 63 dni nie tylko bronili Warszawy, ale też próbowali normalnie żyć. I o tej powstańczej codzienności – zdobywaniu żywności, pracy w szpitalu, zabawach na weselach – mówią ze wzruszeniem.
Prezentację nagrań z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęliśmy w piątek 1 sierpnia - w dniu 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Już teraz zachęcamy do wysłuchania wspomnień: Barbary Chrzanowskiej z Batalionu "Kiliński"; Apolinarego Cynk-Boruckiego, pseudonim "Boruta", Batalion "Gozdawa"; Leokadii Korwin-Pawłowskiej, łączniczki Batalionów Chłopskich; Leszka Dąbrowskiego, pseudonim "Leszek", Zgrupowanie "Bartkiewicz", oraz Witolda Kieżuna, pseudonim "Wypad".
"Głosy walczącej Warszawy” będą pojawiały się na naszej antenie regularnie od poniedziałku do piątku tuż przed południem (11.45) - do końca sierpnia.
mm/jp