Ból pamięci. Dramaty Guillerma Calderona

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 10:00
Guillermo Calderon jest Chilijczykiem. Należy do młodego pokolenia dramatopisarzy i reżyserów, którzy zaistnieli w świadomości widzów po upadku dyktatury w roku 2006. Obecnie jest już znanym autorem nie tylko w swoim kraju, ale i w Europie.
Michelle Bachelet i Augusto Pinochet przedstawieni na muralu
Michelle Bachelet i Augusto Pinochet przedstawieni na muraluFoto: thierry ehrmann/Flickr/CC

Rozgłos przyniosła mu sztuka pt. "Newa", pierwsza z czteroczęściowego cyklu, której premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Santiago a Mil. O tych i innych sukcesach oraz nagrodach autora dowiadujemy się z kwietniowego numeru "Dialogu", który opublikował także dwie jego sztuki: "Willa" i "Przemówienie" w przekładzie Wojciecha Charchalisa.

W wyobrażeniu autora należy grać je razem. Bohaterkami "Willi" są trzy młode kobiety, które mają zadecydować, w jakiej formie należy utrwalić pamięć o bolesnych czasach dyktatury Augusto Pinocheta. Padają trzy różne propozycje: drobiazgowego odtworzenia słynnej Willi Grimaldii, w której wojsko więziło, mordowało i gwałciło głównie kobiety; nowoczesnego, skomputeryzowanego muzeum, gdzie za pomocą kliknięcia będzie można poznać losy każdej z więzionych lub pięknego, szczęśliwego domu, opatrzonego informacją: "To, co się tu wydarzyło, nie powinno się było nigdy wydarzyć". Te trzy kobiety są córkami zgwałconych w Willi kobiet.

Bohaterką drugiej sztuki pt."Przemówienie" jest obecnie urzędująca - już drugą kadencję - prezydent Chile Michelle Bachelet, reprezentująca lewicę. Sztuka zbudowana jest na zasadzie jednogłosu - jest to przemówienie ustępującej po zakończeniu pierwszej kadencji pani prezydent, zawierające także odniesienia do bolesnej przeszłości. We fragmentach występują: Halina Skoczyńska, Magdalena Warzecha i Izabela Bukowska.

Na audycję zapraszają Iwona Malinowska i Janusz Majcherek.

23 maja (piątek), godz. 22.00-22.30

mc/mm

mc

Zobacz więcej na temat: Chile TEATR
Czytaj także

W Chile ciężkie książki ustawia się na najniższej półce

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 15:30
- Tematem, który często tutaj wypływa przy grillu, jest trzęsienie ziemi. Osoba, która nie miała z nim doświadczeń, czuje się w towarzystwie wyobcowana - o życiu codziennym w Chile w audycji "Słuchaj świata" opowiadali znawcy tego kraju.
rozwiń zwiń