Teatr 100 lat po śmierci Augusta Strindberga

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2012 15:30
Specjalne wydanie "Świata na scenie" z okazji zbliżającej się setnej rocznicy śmierci ojca współczesnego teatru. Gościem programu był Janusz Majcherek.
Audio
Teatr 100 lat po śmierci Augusta Strindberga
Foto: Glow Images/East News

Friedrich Durrenmatt, zainspirowany strindbergowskim "Tańcem śmierci" opracował, przeredagował, a właściwie napisał swoją wersję dziwnych rozgrywek, czyli relacji trojga bohaterów tej sztuki. Uczynił to jednak, co zrozumiałe, innym językiem i w innym tempie. Jego sztuka przypomina rozgrywki bokserskie. Bohaterowie dialogują w 12 rundach i właściwie trudno powiedzieć, kto wygrał ten mecz na słowa i zachowania, które ranią małżonków wzajemnie. Już 25 lat tak się nawzajem "boksują", ale nadal... są razem.

Rozgłos tej sztuce przyniosła warszawska premiera w Teatrze Współczesnym w 1970 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy z udziałem Tadeusza Łomnickiego, Barbary Krafftówny i Andrzeja Łapickiego. Potem inni reżyserzy sięgali po tę sztukę w przekładzie Zbigniewa Krawczykowskiego.
August Strindberg i jego burzliwe życie osobiste zainspirowało z kolei Petera Olofa Enqista do napisania sztuki pt. "Noc Trybad".

Audycja Iwony Malinowskiej.


Czytaj także

Teatr według Durrenmatta

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 16:30
Świat na scenie - audycja z udziałem krytyka teatralnego Janusz Majcherka, poświęcona twórczości Friedricha Durrenmatta.
rozwiń zwiń