14 grudnia minęła 20 rocznica śmierci tego znanego w Polsce dramaturga szwajcarskiego, autora takich utworów jak: "Wizyta starszej pani", "Romulus Wielki", "Fizycy". W Polskim Radiu realizowane były jego słuchowiska - m.in. "Nocna rozmowa z człowiekiem, którym się gardzi", "Sobowtór".
Durrenmatt to także prozaik, autor poczytnych powieści: "Sędzia i jego kat", "Grek szuka Greczynki", "Kraksa". Najczęściej jego nazwisko łączy się z tytułem "Wizyta starszej pani". Mimo, że należy ona do wczesnych sztuk Durrenmatta, uważana jest za najwybitniejsze dokonanie pisarza.
Podobnie jak Bertold Brecht, Friedrich Durrenmatt uważał, że rolą teatru jest sprowokowanie widza do jego własnych przemyśleń. Stworzył typ tragikomedii, według niego - jedyną dramatyczną formę, zdolną wyrazić w dzisiejszych czasach tragizm.
W ten sposób skonstruowana jest jego "Wizyta starszej pani". Akcja sztuki rozgrywa się w małym, biednym miasteczku Gullen. Szansę na poprawę sytuacji władze miejskie upatrują w wizycie Klary Zachasnassian, która swą młodość spędziła właśnie w Gullen. Po przyjeździe Klara deklaruje, ze ofiaruje na rzecz miasteczka miliard: połowę na potrzeby miasta, połowę - dla mieszkańców, ale pod jednym warunkiem, że zabiją Alfreda Illa. Okazuje się , że przed wielu laty, kiedy była młodą, zakochaną dziewczyną, miała z nim dziecko. Ill wyparł się go przed sądem przy pomocy przekupionych świadków. Skrzywdzona, ośmieszona i potępiona przez społeczność miasteczka dziewczyna, musiała wyjechać. Będąc bez środków do życia, została prostytutką. Dziecko zmarło. Jej życie odmieniło się z chwilą, kiedy poślubiła bogacza o nazwisku Zachanassian. Po jego śmierci udało się jej jeszcze pomnożyć majątek. Teraz może kupić wszystko. Całe Gullen- (szkołę, sklepy, drogi ) i wszystkich jego mieszkańców. Jest pewna, że uda się jej kupić także sprawiedliwość....
W audycji - fragmenty realizacji radiowej sztuki Friedricha Durrenmatta z Zofią Rysiówną w roli tytułowej w nagraniu z 1994roku.
18 grudnia (sobota), godz, 23:30