Radio Wolna Europa wkracza do Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2012 16:36
– To, co przez kilkadziesiąt lat wydawało się abstrakcją, stało się faktem. W Warszawie utworzono placówkę RWE – wspominał w Dwójce Andrzej Mietkowski, współpracownik RWE, BBC i paryskiej "Kultury", Dyrektor i Redaktor Naczelny Portalu polskieradio.pl.
Audio
Andrzej Mietkowski, Dyrektor Portalu polskieradio.pl. Fot. Andrzej SzozdaPR
Andrzej Mietkowski, Dyrektor Portalu polskieradio.pl. Fot. Andrzej Szozda/PRFoto: Andrzej Szozda/PR

- Moja przygoda z Wolną Europą zaczęła się dawno, bo już  w czasach licealnych – mówił Andrzej Mietkowski. Wypowiedziane jakby od niechcenia plany ("Może wyjadę, może będę pracował w "Kulturze", może w Radiu Wolna Europa) 15-20 lat później zaczęły się spełniać: zapoczątkowana w latach stanu wojennego współpraca z biurem paryskim RWE, a także z BBC i Deutsche Welle, pełnienie funkcji korespondenta.
Pod koniec lat 80. Mietkowski otrzymał propozycję kierowania biurem RWE w Londynie. - Prędko zdałem sobie sprawę, że znacznie ciekawsza od pracy w Londynie może być realizacja wykluwającego się właśnie pomysłu uruchomienia biura RWE w Warszawie - opowiadał gość Dwójki, podkreślając, jak abstrakcyjna wydawała się ta wizja początkowo. Ale przyszedł rok 1989 i Okrągły Stół; żelazna kurtyna zaczęła się kruszyć…
Andrzej Mietkowski w latach 1989-1996 był dyrektorem warszawskiego biura Rozgłośni Polskiej RWE, pełnił również funkcję korespondenta (relacje z ogarniętej puczem Moskwy, z ostrzeliwanego Sarajewa). W Dwójkowej audycji opowiadał też o próbie usamodzielnienia się Polskiej Rozgłośni, o niezwykłych ludziach, z którymi współpracował. Bardzo istotnym i interesującym wątkiem tych wspomnień jest historia powstania wyjątkowej kolekcji: internetowego zapisu archiwów dźwiękowych RWE. Prawie pół miliona minut nagrań, tysiące nazwisk, dziesiątki fascynujących audycji.
Posłuchaj archiwalnych dźwięków zgromadzonych w serwisie specjalnym Polskiego Radia wolnaeuropa.polskieradio.pl
W tym tygodniu przypada 60. rocznica powstania Rozgłośni Polskiej RWE. Dwójka zaprasza do wysłuchania wspomnień związanych z tą legendarną stacją, "głosem wolnej Polski". Od wtorku (1 maja) do czwartku (3 maja) poznamy archiwalne nagrania Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W piątek o początkach RWE opowie natomiast prof. Konrad Tatarowski

Ponadto przypominamy, że Program Drugi Polskiego Radia przygotował 10-odcinkowy cykl audycji, których celem jest przypomnienie roli i działalności w RWE polskich pisarzy i tworzonych przez nich audycji oraz programów. W trzech wyemitowanych już odcinkach wysłuchaliśmy opowieści o poprzednikach RWE (rozgłośni, które omijając cenzurę, docierały do kraju), o niełatwych początkach Polskiej Rozgłośni oraz o głośniej sprawie Józefa Światły.

Czytaj także

"Głos Wolnej Europy" w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 18:00
Wystawa ma związek z przypadającą za kilka dni 60. rocznicą nadania pierwszej polskojęzycznej audycji Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tu Radio Wolna Europa - 60. rocznica powstania Rozgłośni Polskiej RWE

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 06:00
W latach komunizmu było to najczęściej słuchane w Polsce - i systematycznie zagłuszane - radio zza żelaznej kurtyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy serwis Polskiego Radia o legendarnej rozgłośni

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 00:07
Głos nadziei, głos prawdy, głos wolności... W związku z 60. rocznicą rozpoczęcia nadawania audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa z Monachium, Polskie Radio uruchamia serwis wolnaeuropa.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń