PRL okiem historyka

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 12:11
W tym tygodniu gościem jest prof. Wojciech Fałkowski - historyk mediewista z UW, działacz opozycji demokratycznej w PRL.
Audio
  • Prof. Wojciech Fałkowski wspomina czasy spędzone w liceum im. Tadeusza Rejtana w Warszawie na przełomie lat 60-tych i 70-tych, opowiada o ówczesnym harcerstwie i przynależności do słynnej Czarnej Jedynki
  • Prof. Fałkowski wspomina początki pracy opozycyjnej, mowi o oracy w ramach nowej Gromady i o zaangażowaniu w pomoc represjonowanym robotnikom w 1976 roku.
  • Prof. Fałkowski opowiada o pracy w prasie podziemnej gdzie był drukarzem.
  • Prof. Wojciech Fałkowski wspomina lata 80., kiedy pracował w prasie podziemnej, i okres po 1989, gdy sprawował funkcję sekretarza generalnego Polskiego Komitetu UNESCO
Prof. Wojciech Fałkowski
Prof. Wojciech FałkowskiFoto: PAP/Andrzej Wiktor

Absolwent warszawskiego liceum im. Tadeusza Rejtana, w latach 1975-1977 był tam nauczycielem historii. Związany z działalnością opozycyjną Gromady i Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta Czarna Jedynka.

Był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, aktywnym w akcji pomocy ofiarom represji po protestach w Radomiu. Karnie usunięty z pracy za tę działalność. W latach 1977-1981 był szefem wydawnictw podziemnych Głos i Krąg. W latach 1993-2001 był sekretarzem generalnym Polskiego Komitetu UNESCO, a w 2002 został mianowany profesorem UW. Związany był także z Uniwersytetem w Poitiers, a ostatnio z paryską Sorboną, gdzie był dyrektorem Ośrodka Kultury Polskiej. W pierwszej gawędzie wspomina czasy spędzone w liceum im. Tadeusza Rejtana w Warszawie na przełomie lat 60. i 70., o harcerstwie i przynależności do słynnej Czarnej Jedynki.

Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.

13-17 sierpnia (poniedziałek-piątek), godz.11.45

Czytaj także

Królewskie marzenia Karola Wielkiego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 21:08
W szczytowym okresie swoich rządów jego imperium liczyło ponad milion kilometrów kwadratowych.
rozwiń zwiń