Irena Poniatowska: wróżono mi karierę pianistyczną

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 22:30
O tym, dlaczego zrezygnowała z występów za fortepianem na rzecz kariery naukowej, ale też o swoim dzieciństwie i życiu w Paryżu Irena Poniatowska opowiada w "Zapiskach ze współczesności".
Audio
  • Prof. Irena Poniatowska wspomina rodzinny dom, szkołę i lata okupacji (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • Prof. Irena Poniatowska wspomina lata powojenne i studia w Instytucie Muzykologii (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • Prof. Poniatowska wspomina pierwszy pobyt w Paryżu i pierwsze lata pracy w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • Prof. Irena Poniatowska opowiada o swoich podróżach (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • Prof. Irena Poniatowska opowiada o pracy naukowej i pedagogicznej (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
Profesor Irena Poniatowska
Profesor Irena Poniatowska Foto: Archiwum NIFC

Wybitna muzykolog i pedagog skończyła 5 lipca tego roku 80 lat. Swoją przygodę z muzyką zaczęła tuż po wojnie pobierając prywatne lekcje fortepianu. W liceum prowadziła mały chór. Wtedy też w życie Ireny Poniatowskiej wkroczyła polityka. - W roku 1950 ideologia zaczęła przeważać nad innymi wartościami. Pojawiły się problemy: zostałam napiętnowana jako córka prywaciarza - wspominała.

Z tego powodu, pomimo najlepszych wyników w klasie humanistycznej, Irena Poniatowska nie uzyskała tytułu przodownika nauki, który uprawniał do podjęcia studiów wyższych bez egzaminów wstępnych. - W wieku 17 lat zrobiłam Wielką Maturę, ale nawet to mi to nie pomogło. Przez dwa lata nie mogłam dostać się na uniwersytet. Przeciwko mnie był jeden z członków ZMP, który kojarzył moją rodzinę. W tych okolicznościach przeniosłam się do Warszawy, gdzie zaczęłam pracę jako urzędniczka w PKO - opowiadała.

W międzyczasie Pani Profesor wróciła do lekcji fortepianu. W 1952 roku, za namową profesor Jadwigi Dzikowej, poszła do średniej szkoły muzycznej im Karola Kurpińskiego w Warszawie przy ulicy Wiejskiej, gdzie po ukończeniu dwóch wydziałów stanęła przed wyborem: studia pianistyczne, czy teoretyczne. - Bałam się studiów pianistycznych, bo moja świadomość przerastała moje możliwości rozwoju technicznego. W czasie występów miałam zbyt dużą tremę, więc wybrałam teorię...

***

Dziś Irena Poniatowska jest osobą szczególnie zasłużoną dla popularyzowania muzyki Fryderyka Chopina. Od 2001 roku przewodniczy Radzie Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Jest przewodniczącą Rady Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju. W piśmiennictwie naukowym Pani Profesor dominują prace poświęcone muzyce fortepianowej, pianistyce i Fryderykowi Chopinowi. Podczas swojej czterdziestoletniej pracy w Instytucie Muzykologii Uniwerystetu Warszawskiego profesor Poniatowska prowadziła też seminaria z różnych zakresów historii muzyki, od baroku po XX wiek.

Na "Zapiski ze współczesności" od poniedziałku do piątku (14-18 października) o godzinie 11.45 zaprasza Anna Skulska.

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin MUZYKA
Czytaj także

"Na konkursach pianistycznych wygrywają szybsi, a brawa dostają głośniejsi. To kicz"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 11:00
- Młodzi pianiści traktują teraz konkursy jak olimpiady sportowe. Ale jak to się ma na przykład do Chopina? - pyta retorycznie Dina Yoffe, laureatka II nagrody w warszawskim Konkursie Chopinowskim z 1975 roku, która już dziś wystąpi w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

80 lat pasji – czyli jubileusz Ireny Poniatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 08:00
– Siła charakteru, temperament i pasja Pani Profesor Poniatowskiej okazały się bezcenne. Efektem tego wszystkiego stał się Instytut Fryderyka Chopina – powiedział w Dwójce Grzegorz Michalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Ekier: w Chopinie tkwiło kilka różnych osobowości twórczych

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 18:00
- Nie za to go kochamy, że był dowcipny i miał romans z George Sand - podkreśla redaktor naczelny Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Profesor Jan Ekier otrzymał tytuł Honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń