Zginęli w katastrofie smoleńskiej
Na świat przyszła w ubogiej ukraińskiej rodzinie, jej udziałem były losy powojennej Polski, w których brała czynny udział, spotykając najważniejsze postaci tego czasu: od Władysława Gierka, po Jana Pawła II.
Anna Walentynowicz była działaczką Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielką NSZZ "Solidarność", a także Damą Orderu Orła Białego.
>>>10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Specjalne albumy Polskiego Radia pamięci ofiar
Janina Jankowska, autorka biografii "Walentynowicz. Anna szuka raju", uwieczniła swoją bohaterkę w nagraniach z udziałem m.in. Krzysztofa Wyszkowskiego. - W tym czasie była już osobą samotną. Syn nie mieszkał z nią, więc jej mieszkanie było w pełni dyspozycyjne - wszyscy inni mieli dzieci. Mieszkała w dobrym punkcie, bo Wrzeszcz to w układzie komunikacyjnym Trójmiasta bardzo wygodny punkt. Jej pełne oddanie pozwalało na to, żeby przez 24 godziny na dobę mogło działać jako punkt spotkań czy chwili odpoczynku, ale i narad - wspominał Wyszkowski.
To w obronie "Anny Solidarność", z żądaniem przywrócenia jej do pracy, zastrajkowała stocznia w roku 1980. Ale Walentynowicz stała się też symbolem uczciwości, skromności, oddania innym ludziom.
15:27 2022_04_08 12_45_30_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Anna Walentynowicz we wspomnieniach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Katastrofa smoleńska - raport specjalny
***
10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Polska delegacja miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
***
Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności
Przygotowała: Anna Lisiecka
Data emisji: 8.04.2022
Godzina emisji: 12.45