- Słuchowisko "Twarz Napoleona" w reżyserii Dariusza Błaszczyka z Krzysztofem Gosztyłą w roli tytułowej to jedna z atrakcji 87. urodzin Programu 2 Polskiego Radia.
- 1 marca o godz. 21.30 odbędzie się premiera słuchowiska autorstwa Moniki Milewskiej.
- Autorka niezapomnianej "Podróży na księżyc" tym razem w swoją opowieść wplata historię fotografii i polityczną fantazję.
- Muzykę skomponował Andrzej Izdebski, a za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska.
Z twórcami słuchowiska "Twarz Napoleona" podczas nagrania spotkała się Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.
"Twarz Napoleona" - głos Krzysztofa Gosztyły
- Starałem się wykonać rolę Napoleona. Nie jestem zwolennikiem tych wielkich wodzów, a zwłaszcza tych niewielkiego wzrostu, którzy przyczynili się do olbrzymich tragedii i rozpaczy. My mamy kult Napoleona, ale gdy czyta się literaturę angielską, to miano go za europejskiego wichrzyciela. Różnie można na tę postać patrzeć, ja przede wszystkim patrzyłem na człowieka - opowiadał aktor Krzysztof Gosztyła.
Geniusz wojny znużony życiem w czasie pokoju
- Prawie 66-letni Napoleon, ujęty w ramach historycznej fikcji, w roku 1835 jest zmęczony i znużony życiem. Oddał już tron i ma podstawowe wątpliwości, jak zostanie zapamiętany po 20 latach nudy. Ten geniusz wojny zafundował całemu kontynentowi trwały pokój i nie wie, co ze sobą począć. To bardzo ciekawa postać - podkreślił Krzysztof Gosztyła.
07:07 2024_02_28 08_40_06_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Słuchowisko "Twarz Napoleona". Krzysztof Gosztyła: przede wszystkim patrzyłem na człowieka (Poranek Dwójki)
Wątek kryminalno-sensacyjny
O słuchowisku mówił także w Dwójce jego reżyser Dariusz Błaszczyk. - Sztuka Moniki Milewskiej opowiada o Napoleonie tuż przed wielkim świętem cesarstwa, ale to nie jest taka zwykła opowieść. To historia wodza, który wygrał pod Waterloo i obserwujemy świat po 20 latach sukcesów gospodarczych i politycznych wielkiego cesarstwa. Z tego wynikają różne bardzo dziwne sytuacje. Rzecz dotyczy zrobienia pierwszego w historii portretu fotograficznego przez Daguerre'a, w to wszystko jest wpleciony wątek kryminalno-sensacyjny - opisywał.
Daguerre - prekursor fotografii i po części psychopata
Louis Jacques Daguerre był prekursorem fotografii. - Do dziś używamy sformułowania "dagerotyp", które wzięło się od jego nazwiska. Cała intryga polega na tym, że Daguerre przychodzi do Napoleona, aby zrobić mu pierwszą fotografię portretową na świecie i tym samym jedyny jego portret fotograficzny. Postać literacka jest nieco barwniejsza niż historyczna, autorka dodała mu cech idealisty, artysty, szalonego twórcy i po części psychopaty - mówił aktor Krzysztof Dracz.
Krzysztof Gosztyła zaprasza na premierowe słuchowisko w Dwójce:
Wieloznaczna postać Napoleona
Sławomir Orzechowski gra rolę kamerdynera Napoleona. - Jest bardziej przyjacielem niż służącym, człowiekiem do sympatycznego towarzystwa. Nie wiem, czy rzeczywiście ktoś taki istniał. Napoleon jako postać historyczna daje wiele kierunków, które mogą się otworzyć przy odrobinie wyobraźni. Zdaje się, że tutaj mamy z czymś takim do czynienia - stwierdził aktor.
Premiera słuchowiska "Twarz Napoleona" na antenie Dwójki 1 marca o godz. 21.30.
Sławomir Orzechowski zaprasza na słuchowisko:
Jak powstawało słuchowisko "Twarz Napoleona"?
[Tou Tube - Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]
***
Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Data emisji: 28.02.2024
Godzina emisji: 8.40
Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".
mo/pg/mpkor