Przedpremierowa prezentacja nowego nagrania "Kwartetów" Henryka Mikołaja Góreckiego!

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 10:20
Wiosną ubiegłego roku Royal String Quartet nagrał komplet kwartetów smyczkowych Henryka Mikołaja Góreckiego dla brytyjskiej firmy Hyperion. Schorowany kompozytor nie zdążył już usłyszeć nagrań. Album ukaże się w kwietniu...
Audio
  • Wojciech Michniewski o źródłach oryginalności Góreckiego

Dzięki uprzejmości wydawcy (Hyperion) będziemy mogli zaprezentować fragmenty tego dwupłytowego albumu na naszej antenie już w sobotę. W studiu będziemy rozmawiać z członkami kwartetu: Elwirą Przybyłowską i Michałem Pepolem.

Trzy kwartety smyczkowe Henryka Mikołaja Góreckiego, choć nieliczne, stanowią w jego dorobku pozycje bardzo istotne. Każdy z tych utworów wszedł do kanonu literatury kwartetowej niemalże od momentu powstania. Wszystkie powstały w stosunkowo krótkim czasie (1988-1992/5?), lecz tylko pierwsze dwa zostały przedstawione publiczności wkrótce po skomponowaniu. Ostatni z nich miał premierę dopiero w 2005 roku. Kompozytor, pytany dlaczego zwlekał tak długo z ukończeniem zamówionego w 1992 roku przez Kronos Quartet "III Kwartetu ...pieśni śpiewają", odpowiadał: "Chciałem zatrzymać go dla siebie. Sam nie wiem dlaczego".

Założony w 1998 roku Royal String Quartet zyskał reputację jednego z najbardziej interesujących i dynamicznie rozwijających się kwartetów smyczkowych młodego pokolenia na świecie. Entuzjastycznie przyjmowane są przez krytykę występy zespołu w najważniejszych europejskich salach koncertowych: "Ten koncert był dowodem na niezwykłą wszechstronność utalentowanego kwartetu (...). Zespół osiągnął pełnię wyważenia, dobrego smaku i wrażliwości" ("Daily Telegraph", recenzja koncertu w Wigmore Hall, 2005).

Od kilku lat zespół jest twórcą i organizatorem festiwalu muzyki kameralnej "Kwartesencja".

Royal String Quartet ma swym dorobku 5 płyt. W styczniu 2009 ukazała się pierwsza międzynarodowa płyta kwartetu nagrana dla prestiżowej wytwórni Hyperion, na której znalazły się oba kwartety Karola Szymanowskiego oraz mało znany kwartet Ludomira Różyckiego. Album zebrał świetne recenzje m.in. w magazynach "BBC Music Magazine" (płyta miesiąca w lutym 2009), "Gramophone", "Le Monde de la Musique". Płyta była też nominowana do „Fryderyka 2010” w kategoriach „muzyka kameralna" oraz „najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej".

8 stycznia (sobota), godz. 10:30

Czytaj także

Kosmos Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 00:00
- Pisanie muzyki musi sprawiać frajdę - mówił jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów przy okazji swoich 75. urodzin. To było dokładnie trzy lata temu...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klasycy minimalizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 11:24
III Symfonia H. M. Góreckiego oraz II Koncert skrzypcowy Philipa Glassa zabrzmiały na kwietniowym koncercie Londyńskich Filharmoników. Zaprasza Marcin Majchrowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współpracownicy o Góreckim: był autentyczny

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 20:00
Zawsze wierny ideałom, zawsze pokorny. Spieszył się, aby przed śmiercią dowiedzieć się co to jest muzyka.
rozwiń zwiń