Jazz Jamboree wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 17:02
W niedzielę wieczorem opowiemy o jednym z najbardziej znanych festiwali jazzowych. Oczywiście posłuchamy również nagrań z pięćdziesięcioletniej historii imprezy.
Jazz Jamboree wczoraj i dziś
Foto: mat. prasowe

Bez Leopolda Tyrmanda powojenna kultura polska byłaby uboższa o kilka ciekawych zjawisk i istotnych faktów. Nie byłoby też jednej z bardziej rozpoznawalnych w Europie nazw festiwali. To Tyrmand wymyślił "Jazz Jamboree": nieoczywiste, ale znakomicie brzmiące zestawienie słów. Anglojęzyczne, ale dające się łatwo oswoić. Nadto z perspektywy lat widać, że nazwa "Jazz Jamboree" ma szansę na wieczną młodość. Spójrzmy dla kontrastu na synonim słowa jazz z tamtych czasów: co dzisiaj znaczy (i jak brzmi) określenie muzyka synkopowana?
Czy sam festiwal jest w równie dobrej kondycji jak jego nazwa?
W niedzielne popołudnie będziemy opowiadać o historii Jazz Jamboree i posłuchamy starannie wybranych nagrań z pięćdziesięcioletniej historii festiwalu. Postaramy się zaprezentować pozycje klasyczne, ale też te najmniej znane. Zagrają (głównie z płyt winylowych): Ellington, Davis, Elvin Jones, Wiaczesław Ganielin, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Krzysztof Komeda, Rudolf Dasek, Woody Herman i inni. Może nawet Czesław Niemen w Komedowskim repertuarze?
Zapraszamy 22 lipca między 17:00 a 19:00
Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński
jamsession@polskieradio.pl

Czytaj także

Poznaj najlepsze płyty jazzowe wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 14:00
Przez ostatnie dwa tygodnie słuchacze Dwójki wybierali – spośród setki propozycji – złotą dziesiątkę jazzowej fonografii. Kto zwyciężył, a kto okazał się wielkim przegranym? Oto wyniki!
rozwiń zwiń