"Laudato si". Papieskie wołanie o powstrzymanie apokalipsy?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 08:00
- W tej encyklice papież Franciszek wydaje się mówić, że jesteśmy 5 minut od unicestwienia naszej planety - mówił w Dwójce prof. Stanisław Obirek.
Audio
  • Wokół encykliki papieża Franciszka "Laudato si". Dyskusja z udziałem prof. Stanisława Obirka i Filipa Memchesa (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Prof. Stanisław Obirek zwracał w Dwójce uwagę, że samo wybranie Franciszka z Asyżu jako swego imiennika zapowiadało poniekąd ekologiczny program papieża Franciszka (na zdjęciu)
Prof. Stanisław Obirek zwracał w Dwójce uwagę, że samo wybranie Franciszka z Asyżu jako swego imiennika zapowiadało poniekąd ekologiczny program papieża Franciszka (na zdjęciu)Foto: PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

Jedni widzą w "Laudato si" uleganie intelektualnym modom, sekundowanie Greenpeacowi i stawanie po stronie lewicowej ideologii ekologicznej. Inni dostrzegają w niej głęboką troskę o stworzenie i franciszkańską miłość do świata.

Zdaniem prof. Stanisława Obirka w tej encyklice papież Franciszek zwraca uwagę na złe interpretowanie biblijnych słów o "czynieniu ziemi sobie poddaną" i krótkowzroczność ludzi w bogaceniu się, bez patrzenia na przyszłość naszej planety.

Czy ta przestroga ma szansę wpłynąć na postępowanie możnych? Co w niej niepokoi prawicowych komentatorów?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku 

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: Filip Memches (publicysta) i prof. Stanisław Obirek (teolog)

Data emisji: 10.07.2015

Godzina emisji: 22.30

bch/mg

reklama

Czytaj także

Barack Obama chwali nową encyklikę papieża Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 06:57
Prezydent USA Barack Obama z uznaniem odniósł się do nowej encykliki papieża Franciszka dotyczącej troski o Ziemię. W podobnym tonie wypowiedział się sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Papież mówi o totalnej zmianie myślenia"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 15:30
- W ekologicznej encyklice papież zwraca uwagę, że człowiek dokonuje koszmarnych rzeczy z planetą - zauważa o. Paweł Krupa, dominikanin.
rozwiń zwiń