- Chcę, żeby rzeczy i świat toczyły się zgodnie z naturalnym porządkiem. I chcę, by ludzie szanowali prawo i porządek. By mieli szacunek do tradycji i kultury, w której się urodzili. To oznacza dla mnie konserwatyzm - mówił o swoim podejściu do świata Roger Scruton.
Filozof tłumaczył, dlaczego to naturalne w jego mniemaniu stanowisko nie jest powszechne. Jako punkt odniesienia posłużyła mu warszawska Parada Równości. - Młodzi ludzie zawsze buntują się przeciwko normom i wszystkim, którzy mówią im, co mają robić. Ruch gejowski jest idealnym przykładem buntu przeciwko Kościołowi katolickiemu, czyli całemu zestawowi idei dotyczących reprodukcji, rodziny, norm związanych ze wstrzemięźliwością seksualną i tak dalej. Nie dziwi mnie, że akurat teraz jesteśmy świadkami tego ataku.
W audycji Roger Scruton wyjaśniał, dlaczego pomysł małżeństw jednopłciowych jest jego zdaniem co najmniej kontrowersyjny, ale mówił też o sacrum w muzyce Wagnera.
Sir Roger Scruton został odznaczony medalem "Odwaga i Wiarygodność" za zaangażowanie w budowę dobrego wizerunku Polski i działalność wspierającą opozycję antykomunistyczną w naszym kraju. Założona przez niego fundacja "Jagiellonian Trust" w latach 80. pomagała polskim intelektualistom i dysydentom.
***
Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Prowadzi: Barbara Schabowska
Goście: Roger Scruton (filozof, pisarz, eseista)
Data emisji: 15.06.2016
Godzina emisji: 22.30
bch/mc