Wołyń. Polsko-ukraińska dyskusja o zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 11:00
Czystka etniczna czy ludobójstwo? - Zaczynamy dyskusję od ustalenia terminu, który od początku wzbudza emocjonalne reakcje, tracimy ścieżkę do dialogu - mówiła w Dwójce dr Olga Babkova.
Audio
  • Dr Olena Babakova i prof. Grzegorz Motyka dyskutują o znaczeniu masowych zbrodni na Wołyniu (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Krzyż na polskim cmentarzu w Ostrówkach na Ukrainie
Krzyż na polskim cmentarzu w Ostrówkach na UkrainieFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Zobacz więcej
rzeź wołyńska ilustracyjne wiki 1200.jpg
Rzeź wołyńska

-  Z mojego punktu widzenia bardziej logicznia jest debata o tym, co wydarzyło się w języku faktów, w języku historii ludzkich – tłumaczyła na antenie Dwójki dr Olena Babakova. - Dopiero później można dojść do konkluzji, jakim terminem to wydarzenie opisać - dodawała.

Profesor Grzegorz Motyka stwierdził jednak, że fakty opisujące zbrodnię wołyńska są zbadane i oczywiste. Nawiązał m.in. do wystawy zorganizowanej przez IPN prezentującej wypowiedzi głównego dowódcy UPA Romana Szuchewicza, który już w 1944 roku mówił o "likwidacji polskiej ludności na Wołyniu w '43 roku". - Przeczy się tym dokumentom przez milczenie i następnie w dyskusji publicznej powtarza się, że tych dokumentów nie ma. To jest oczywista nieprawda, która sprawia, że ta dyskusja z roku na rok staje się trudniejsza.

Czy do dyskursu o Wołyniu powinni włączyć się obserwatorzy z zewnątrz? Jakie znaczenie dla Ukraińców ma badanie historii w czasie zaostrzonych stosunków politycznych z Rosją?

***

Tytuł audycji:  Spotkania po zmroku

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: dr Olena Babakova (historyczka, dziennikarka ukraińska), prof. Grzegorz Motyka (historyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk). 

Data emisji: 11. 07.2016

Godzina emisji: 22.30

ob/bch


Czytaj także

Zbrodnia wołyńska. "Polaków nie mordowali Ukraińcy, a UPA"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 19:20
- Jeżeli Ukraińcy, którzy mordowali Polaków w nocy są bohaterami, to kim są Ukraińcy, którzy ratowali swoich sąsiadów? - pyta Wiesław Tokarczuk. Jego matka uniknęła śmierci dzięki ostrzeżeniu od sąsiada - Ukraińca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

List ws. Wołynia. Czy Polska odpowie Ukrainie?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 18:15
Ukraińscy intelektualiści i byli prezydenci proszą Polaków o przebaczenie za Wołyń, ale pamiętają też o własnych krzywdach. Co oznacza ten list?
rozwiń zwiń