Sztuka życia według prababci z Brzegu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 11:00
- Zawsze ciekawiło mnie to, jak indywidualne życie łączy się z wielką historią, która włazi w nie butami i nie pozostawia pola manewru – mówił Radosław Wiśniewski, autor tomiku "Psalm do św. Sabiny".
Audio
  • Radosław Wiśniewski opowiada o swoim tomiku "Psalm do św. Sabiny" (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Fragment okładki książki  Radosława Wiśniewskiego Psalm do św. Sabiny
Fragment okładki książki Radosława Wiśniewskiego "Psalm do św. Sabiny"Foto: materiały prasowe

Mistrzynią w radzeniu sobie z zawirowaniami historii jest tytułowa Sabina, pochodząca z Brzegu prababcia autora, która musiała m.in. zmierzyć się z tęsknotą za zamordowanym przez Armię Czerwoną mężu. Jej sposobem na życie były proste i niepozorne czynności. - Te rzeczy trzeba wykonać, bo to one są najświętsze i pomagają podtrzymać życie – mówił poeta, który w audycji opowiadał również o swoich inspiracjach oraz zeszłorocznym tomiku "Inne bluesy".

W jego opowieściach, tak jak i w życiu, wciąż pojawia się prababcia Sabina, która "łączyła w sobie dobro i siłę". Jakie słowa na pożegnanie przed śmiercią padają z jej ust w "Psalmie do św. Sabiny"?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Radosław Wiśniewski (poeta, krytyk literacki, bloger)

Data emisji: 4.08.2016

Godzina emisji: 22:30

mz/mc

Czytaj także

Hanna Malewska. Ascetyczna planeta mądrości

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 20:00
- Ta jedna z największych polskich pisarek żyła do końca w sublokatorskim pokoju, w którym było biurko, półki z książkami, fotel dla gości, łóżko i szafa na ubrania - opowiadał o Hannie Malewskiej Tomasz Fiałkowski.
rozwiń zwiń