Tinariwen. Saharyjscy klasycy uświetniają The Proms

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 17:00
BBC poszerza definicję klasyki. Dobiega końca największy festiwal muzyki poważnej - The Proms. Kilka dni temu wystąpił na nim malijski zespół Tinariwen.
Tinariwen podczas The Proms 2024
Tinariwen podczas The Proms 2024Foto: Andy Paradise/BBC

Tinariwen został założony w 1979 roku w obozie tuareskich rebeliantów w Libii. Lata 70. były czasem represji i wyniszczających susz w północnym Mali. Wielu Tuaregów uciekało wówczas do Libii w poszukiwaniu lepszego życia, wśród nich byli przyszli członkowie Tinariwen. Pod swoje skrzydła muzyków wzięła Lalla Badi. Legenda kultury Tamashek stała się ich mentorką i wspólniczką. 

Zespół wydał swój pierwszy studyjny album na płycie kompaktowej dopiero w 2002 roku, w swoim dorobku ma sporą liczbą amatorsko nagrywanych kaset, których posiadanie było w Mali przez wiele lat poważnym wykroczeniem, a to w związku z powstaniem Tuaregów pod koniec lat 80. w którym brali udział muzycy tej grupy. Był pierwszym tuareskim składem grającym tradycyjną muzykę swego ludu na gitarach elektrycznych. Efekt był piorunujący - stworzyli nowy styl nazwany pustynnym bluesem.

Royal Albert Hall Royal Albert Hall

The Proms po raz pierwszy zorganizowano w 1895! Obecnie koncerty odbywają się w Royal Albert Hall w Londynie. To prestiżowe wydarzenie i chluba narodowa Anglii. Proms jest nie tylko festiwalem muzyki poważnej, ale też świętem sztuki. Koncertów słuchają dziesiątki tysięcy ludzi.

28 sierpnia Tinariwen przyjechało na Late Night Prom. Ich koncert łączył tradycyjną muzykę Tuaregów i afrykańską z elementami zachodniego rocka i jazzu.

Ponadto w audycji:

Posłuchamy archiwalnych nagrań słynnych mistrzów qawwali Sabri Brothers z Pakistanu z 1991 roku - to jedno z ostatnich nagrań zmarłego w 1994 Ghulama Farida Sabri, ojca późniejszej sławy zespołu, Amjada Sabri.
Nowa muzyka egipska: trio The Handover łączy finezję klasycznej muzyki arabskiej, surową ekspresję egipskiej muzyki tradycyjenj i spontaniczność swobodnej, eksperymentalnej improwizacji.
Amadou & Mariam "La Vie est Belle"[Because Music 2024],
muzyka z Palestyny: Nizar Rohana "Safa" [Worlds Within Worlds 2024], Idris Ackamoor & The Pyramids "Afro Futuristic Dreams" [Strut 2024],
nocny gwar w Kinszasie: KOKOKO! "BUTU" [Trangresive 2024].

 

***

Na audycję Letnia Noc we wtorek (10.09) od godz. 22.00 zaprasza Magdalena Tejchma.