Sprawdzian wiedzy o Tadeuszu Kościuszce

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 14:57
15 października mija 200 lat od śmierci przywódcy pierwszego narodowego powstania Polaków. Z tej okazji zapraszamy na specjalne wydanie "Zagadkowego kwadransa".
Portret Tadeusza Kościuszki datowany na 1838 r.
Portret Tadeusza Kościuszki datowany na 1838 r.Foto: Biblioteka Narodowa/polona.pl/domena publiczna

Insurekcja kościuszkowska byla pierwszym naszym powstaniem narodowowyzwoleńczym, które miało zarazem cechy rewolucji jakobińskiej. Tej stronie powstania świetnie przyjrzał sie Jarosław Marek Rymkiewicz w wydanej 10 temu książce "Wieszanie". Nim przyjął Kościuszko najwyższą władzę w powstańczej Polsce był już bohaterem walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych, amerykańskim generałem brygady. Przyjmowali go królowie, liczyli się z nim cesarze, wychwalali poeci świata, wszedł jako znak do światowej sztuki. Sam nota bene wywodził sie z tych generacji, dla których umiejętność układania rymów, znajomość rysunku i sztuki kompozycji była podstawą ogólnego wykształcenia. O naczelniku napisano też wiele monografii, czeka jednak chyba na wielki popkulturowy, nowoczesny utwór o nim. Dobrą współczesną próba podjęcia tematu była sztuka Anny Bojarskiej "Lekcja polskiego".

***

Na audycję "Zagadkowy kwadrans" zapraszamy w niedzielę (15.10) w godz. 11.45-12.00. 

Zobacz więcej na temat: Tadeusz Kościuszko
Czytaj także

Kościuszko i Napoleon, czyli fundamentalny antagonizm wartości

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 19:00
- Tadeusz Kościuszko był silnie związany z tradycją francuskiego i amerykańskiego Oświecenia. Walczył o demokrację, cenił wartości głęboko sprzeczne z poglądami Napoleona, z jego cesarstwem – powiedział w Dwójce prof. Marian Marek Drozdowski.
rozwiń zwiń