W audycji "O wszystkim z kulturą" przypomnieliśmy sylwetkę Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej 1794 r. w dwusetną rocznicę jego śmierci, która przypada 15 października. Uczestnicy dyskusji skupili się przede wszystkim na szczegółach trudnej relacji wielkiego Polaka z Napoleonem Bonaparte.
- Nie ufał mu, a przede wszystkim denerwował go instrumentalny stosunek władcy Francuzów do spraw Polski - stwierdził prof. Drozdowski. - Kiedy w 1806 roku Napoleon wkraczał na ziemie polskie, kiedy oferował Polakom budowanie własnej państwowości Kościuszko zachował dużą rezerwę - dodał prof. Dariusz Nawrot przypominając o przeświadczeniu Naczelnika, że Napoleon licząc na naiwność Polaków chce ich pozyskać dla własnych celów, by potem wykręcić się z danych obietnic. -Kościuszko doskonale pamiętał słowa Napoleona, że Polacy nie powinni oglądać się na innych, tylko sami wywalczyć sobie wolność - mówiła dr Longina Ordon.
Czy Kościuszko popełnił wielki polityczny błąd uznając, że polska racja stanu jest sprzeczna z opowiedzeniem się po stronie Napoleona? Dlaczego dał się wykorzystać jako narzędzie rosyjskiej polityki i jakie były powody jego klęski? Skąd się wziął tryumf tradycji kościuszkowskiej w polskiej kulturze i dlaczego jest ona tak mocno spleciona z ideą napoleońską w naszej tradycji niepodległościowej?
O niuansach wielkiej polityki tamtej epoki, kulisach dworskich intryg, obietnicach bez pokrycia, przysięgach, sojuszach i zdradach w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Michał Nowak
Goście: prof. Marian Marek Drozdowski, prof. Dariusz Nawrot, dr Leszek Marek Krześniak, dr Longina Ordon
Data emisji: 13.10.2017
Godzina emisji: 18.00
mko