Nieznane w Polsce arcydzieło XX-wiecznej opery

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 18:35
Adam Suprynowicz zaprasza na transmisję wiedeńskiej inscenizacji opery "Cardillac" Paula Hindemitha

Paul Hindemith, choć uznawany jest za jednego z głównych protagonistów XX-wiecznego neoklasycyzmu, nie cieszy się w Polsce szczególną popularnością. W muzyce niemieckiego kompozytora trudnio bowiem odnaleźć pastiszoy wdzięki bezpretensjonalność dojrzałych dzieł Strawińskiego. W warstwie wyrazowej odznacza się ona ekspresjonistycznym ciężarem i głębią, zaś na poziomie formy odwołuje się przede wszytskim do wyrafinowanych wzorców bachowksiej kontrapunktyki.

Hindemith pozstawił po sobie kiklanaście dzieł operowych, z których za najwybitniejsze uznaje się "Mathis der Mahler" oraz "Cardillac". Ostatni z dzieł oparte zostało zostało na archetypowej noweli kryminalnej E.T.A. Hoffmana "Panna ze Scudery".


Program:

Paul Hindemith Cardillac – opera w trzech aktach

Wyk. Juha Uusitalo – baryton, Juliane Banse – sopran, Herbert Lippert – tenor, Tomasz Konieczny – bas, Matthias Klink – tenor, Ildikó Raimondi – sopran, Alexandru Moisiuc – bas, Chór i Orkiestra Opery Wiedeńskiej, dyr. Franz Welser-Möst


23 października (sobota), godz. 19:25

Zobacz więcej na temat: POLSKA paula