Tekst dramatu Macieja Wojtyszki ukazał się w lutym 2013 r. w miesięczniku "Dialog". Od tamtej chwili czekaliśmy rok na światową prapremierę sztuki, która będzie mieć miejsce w piątek 14 marca o godz. 19.30 na Scenie przy Wierzbowej Teatru Narodowego w Warszawie. Autor sztuki i reżyser przedstawienia powiedział, że praźródła tego spektaklu znajdują się w odległej przeszłości. – Trzeba chyba cofnąć się do chwili, gdy jako nastolatek przeżywałem "Tango" Mrożka w Teatrze Współczesnym w Warszawie albo gdy z ogromnym trudem udało mi się pożyczyć od kolegi egzemplarz "Ferdydurke", na który trzeba się było zapisywać – wspominał.
– Ważnym elementem, który wyzwolił powstanie tej sztuki, był "Dziennik" Mrożka. Ta książka ujawniła innego pisarza niż ten, którego znaliśmy – opowiadał Maciej Wojtyszko. – Uważaliśmy zawsze Mrożka za osobę chłodną i zamkniętą. W dzienniku ten twórca zapisywał każde drgnienie duszy, łącznie z tym, że rano się upił, a wieczorem pokłócił z żoną. To Mrożek zatem dopuścił do tego, że tyle o nim wiemy w tej sztuce. Gombrowicz natomiast zawsze robił wszystko, żebyśmy wiedzieli, jaki chce być. Obaj panowie dostarczyli nam więc dużo materiałów źródłowych – dodał.
Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego , reżyser i aktor, który w spektaklu Macieja Wojtyszki kreuje postać Witolda Gombrowicza, mówił, że reżyserowi udała się niezwykła rzecz: niepostrzeżenie - i dla niewtajemniczonych niedostrzegalnie - posłużył się Gombrowiczem i Mrożkiem do napisania sztuki o Gombrowiczu i Mrożku. – To nie znaczy, że coś z nich spisał – zastrzegł Jan Englert. – Przeczytał jednak całego Mrożka i całego Gombrowicza, właściwie zanurkował w ich twórczość, dzięki czemu do sytuacji, które opisuje i które oczywiście konfabuluje, poszukał autentycznych zdań i autentycznych myśli wynikających z dzieł i dzienników tych dwóch autorów. To jest fantastycznie ułożone i daje możliwość spędzenia dwóch godzin z wybitnymi postaciami polskiej kultury, autentycznymi i nieudawanymi – ocenił.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o sztuce Macieja Wojtyszki, jej bohaterach, a także o miejscu twórczości Mrożka i Gombrowicza w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Audycję w "Sezonie na Dwójkę" prowadził Jacek Wakar.
mc