Zapraszamy do wysłuchania "Sezonu na Dwójkę" poświęconego zagadnieniom poprawności językowej. Małgorzata Tułowiecka rozmawiała ze swoimi gośćmi – profesorem Andrzejem Markowskim i profesorem Radosławem Pawelcem – o podstawach kultury języka: o normie językowej, o uzusie oraz o odstępstwie od normy, czyli o błędzie językowym.
Goście Małgorzaty Tułowieckiej rozpoczęli swoje rozważania od zdefiniowania zjawiska błędu językowego.
Przypomnieli również, że normę językową tworzą świadomi użytkownicy polszczyzny, a nie, jak by się wydawało, tylko językoznawcy.
Językoznawcy mówili także o przyczynach powstawania błędów językowych (przede wszystkim niewiedza, ale i niedbałość, niski stopień świadomości językowej), podkreślali, że błędy dotyczą najczęściej form rzadko używanych, wspominali o niedoskonałości narzędzi poprawnościowych popularnych edytorów tekstów. Próbowali również odpowiedzieć na pytanie, które z błędów są najgroźniejsze, najgorsze.
Omawiając poszczególne rodzaje błędów językowych – fonetycznych, gramatycznych (fleksyjnych, słowotwórczych, składniowych), stylistycznych – ilustrowali je konkretnymi przykładami.
Dowiedzieliśmy się na przykład, że nie powinniśmy, wbrew uzusowi, wypłacać z
bankomatu, ale wybierać.
Poprawne (językowo) korzystanie z bankomatu
Mieliśmy także okazję uświadomić sobie, jak liczna jest w naszym języku (i jak popularna!) grupa pleonazmów.
W audycji uczestniczyli również słuchacze, zadając gościom pytania i opowiadając o swoich wątpliwościach związanych z kwestiami poprawności językowej.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.