Poezja podróżników

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 12:30
Dorota Gacek zaprasza m.in. na spotkanie z Urszulą Kozioł, laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" za całokształt twórczości.
Audio

Urszula Kozioł to poetka, prozaiczka, felietonistka (wrocławska "Odra") i autorka  utworów scenicznych (stała współpracownickza Tetaru Kalambur), ale też namiętna podróżniczka, która przemierzyła Europę i Amerykę, pozostawiając w twórczości ślad swoich wędrówek. Sygnalizują to zresztą tytuły niektórych spośród kilkunastu tomików jej poezji, stale obecnych w nurcie współczesnej polskiej literatury: "W rytmie korzeni" (1963), "Smuga i płomień" (1965), czy "W rytmie słońca" (1974). Wiersze Urszuli Kozioł wyróżnia szeroki gest poetycki, potrzeba odwoływania się do całego bogactwa przyrody i ogromnych, nieraz bardzo egzotycznych zasobów kultury. Zderzenie mitu i codzienności to zadanie, jaka poetka stawia językowi.

Urszula Kozioł jest też autorką dwóch znaczących powieści: autobiograficznych "Postojów pamięci" (1964) i refleksyjnego utworu "Ptaki dla myśli" (1971), zbioru opowiadań "Noli me tangere" (1984), a także kilku sztuk teatralnych, monodramów i utworów dla dzieci. W najbliższą sobotę pisarka odbierze Wrocławską Nagrodę Poetycką "Silesius" za całokształt twórczości.(źródło: www.culture.pl)

Aby wysłuchać rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w ramce Posłuchaj po prawej stronie.

/

W "Sezonie na Dwójkę" przyjrzeliśmy się także "Listom z podróży" Karela Čapka. Na polskim rynku ukazał się właśnie pierwszy przekład książki słynnego czeskiego pisarza i wizjonera.  W latach dwudziestych i trzydziestych Čapek odbył pięć wojaży, podczas których odkrywał bogactwo europejskiej kultury. We Włoszech zachwycił się kotami na trawniku w Rzymie i malarstwem Giotta. W Wielkiej Brytanii spodobały mu się stare drzewa, a zaintrygowała angielska mentalność. W Hiszpanii opisał dostojne kobiety w mantylach, przerażającą corridę oraz czyszczenie butów, które przybrało postać tańca lub obrzędu. Holandię odebrał jako przyjemny, malowniczy kraj, który z mieszczańskiego spokoju wyrwał Rembrandt. Skandynawia zadziwiła go ufnością ludzi i rozległymi pustkowiami. O "Listach z podróży" Dorota Gacek rozmawiała z Leszkiem Engelkingiem, autorem posłowia do polskiego wydania książki. (źródło: materiały promocyjne)

Zapis rozmowy -  kliknij TU

 

W studiu gościliśmy także Marcin Michalski i Maciej Wasielewski, autorów książki "81:8. Opowieści z Wysp Owczych" - niezwykłej reporterskiej etiudy o bodaj najmniej znanym zakątku Europy.

/

 

Zapis rozmowy - kliknij TU

 

Czytaj także

Słowa o zmroku: „Powietrze i czerń” Piotra Matywieckiego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 21:25
Piotr Matywiecki opowiada o swoim najnowszym tomiku wierszy.
rozwiń zwiń