W Teatrze Wielkim Operze Narodowej 18 września specjalny pokaz filmu 3D Wima Wendersa "Pina". Ten obraz nie jest biografią zmarłej przed dwoma laty choreografki Piny Bausch, a raczej hołdem złożony przez reżysera jej twórczości i hymnem na cześć sztuki. Reżyser zarejestrował najważniejsze przedstawienia artystki – "Ofiara wiosny", "Vollmond" i "Café Müller". Poprosił członków jej zespołu o wykonanie części układów na ulicach niemieckiego Wuppertalu - piszą organizatorzy projekcji. Film cieszył się ogromną popularnością na wrocławskim festiwalu Nowe Horyzonty, gdzie miała miejsce jego polska premiera.
Kadr z filmu "Pina"/mat.pras.
Na technikę 3D Wim Wenders czekał blisko 20 lat, to kolejny dowód po trójwymiarowym kinie Herzoga (o którym pisaliśmy TU>>>), że trzeci wymiar to nie efekt, zastrzeżony wyłącznie dla filmów fantasy. Technika 3D pozwoliła Wendersowi na oddanie świata Piny Bausch.
Niedzielny pokaz "Piny" w ramach III Dni Sztuki Tańca, otwierający również sezon Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce 2011/2012 jest okazją, aby zobaczyć film Wendersa jeszcze przed oficjalną ogólnopolską premierą, która odbędzie się 21 października. Na szczęście to nie jedyna okazja: specjalne pokazy "Piny" w Polsce odbędą się: 22 września w kinach sieci Multikino, a od 23 – 29 września trafią do sieci kin Helios i Cinema City oraz do kin studyjnych. Wszystkie szczegóły można odnaleźć na stronie Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Nie tylko film
Nie zdziwię się, jeśli poszukujący w sieci informacji na temat filmów i spektakli związanych z postacią Piny Bausch wcale nie będą wiedzieli co, kiedy i jak. Oprócz pokazów specjalnych filmu Wendersa na III Dniach Sztuki Tańca będzie można zobaczyć spektakle autorstwa choreografki: "Café Müller" i "Ofiarę wiosny" (16 i 17 września w Teatrze Wielkim Operze Narodowej) oraz "Vollmond" (21 i 22 września).
Wydarzenia związane z postacią choreografki zaplanowali również organizatorzy 10. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł. Zapraszają na retrospekcję twórczości Wuppertal Tanztheater, zespołu Piny Bausch. To pierwszy w Polsce tak duży projekt, przygotowany wspólnie z Goethe-Institut, w skład którego wchodzą: międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Dziedzictwo Piny Bausch. Inspiracje, odwołania, testament. Oddziaływanie Tanztheater Wuppertal Piny Bausch na współczesny teatr, taniec, film, myśl krytyczną", pokaz filmów dokumentalnych Anne Linsel oraz warsztaty taneczne.
22 września zaplanowano premierę spektaklu Szumskiego "Re/mix/ Pina Bausch". Spektakl Zbigniewa Szumskiego przygotowany na tegoroczne C/U odnosi się do dorobku choreografki. - Pinę Bausch traktuję jako bardzo osobiste i emocjonalne inspiracje. Bez analizy i zastanowienia oddaję się im. Robiąc remiks, szukałem podejrzanych fragmentów swoich spektakli, podejrzanych o jawną i bezczelną fascynację Piną Bausch. To taki rachunek sumienia z grzechów, z których jestem dumny – wyznaje Szumski.
Zapraszamy do wysłuchania trójkowej audycji "Klub Trójki" dziś o 21.
(pj)