Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 08:00
Zapowiedzi nowych książek – zbiór esejów o pewnym pisarzu i rozliczenie z powojenną literaturą niemiecką.
Audio
  • Rozmowa o książce W.G. Sebalda "Wojna powietrzna i literatura"
  • Rozmowa o książce opowiadającej o Andrzeju Bobkowskim.
Co słychać w literaturze?
Foto: Glow Images/East News

/

W literackim "Sezonie na Dwójkę" naszym pierwszym gościem będzie prof. Jacek Leociak, z którym  porozmawiamy  o książce W.G.Sebalda "Wojna powietrzna i literatura", która ukaże się  pod koniec marca. To rozliczenie z niemiecką literaturą powojenną, w której motyw obróconych w perzynę zbombardowanych miast niemieckich jest zupełnie nieobecny. Autor zarzuca całej generacji "niezdolność do naszkicowania i zapisania w naszej pamieci tego, co widzieli". To głos w debacie o pamięci, winie i odpowiedzialności.

O książce "Buntownik cyklista kosmopolak o Andrzeju Bobkowskim i jego twórczości"  opowie dr Jarosław Klejnocki - dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie. Andrzej Bobkowski to postać kontrowersyjna i budząca różne emocje. Autor jednocześnie znany i nieznany. Należy do klasyków prozy polskiej XX wieku, a bibliografia prac o nim liczy kilkaset pozycji, jest też bohaterem wielu prac doktorskich i

/

magisterskich. Co więcej w ostatnim czasie o burzliwym i dość niekonwencjonalnym życiu Bobkowskiego powstają filmy dokumentalne oraz wystawy, a jego postać patronuje masie krytycznej i rajdom rowerowym po Europie.

Ze zbioru szkiców wyłania się postać człowieka obdarzonego niezwykle silną potrzebą niezależności, bezkompromisowo poszukującego swego miejsca, zarówno w życiu, jak i w literaturze. Człowieka, do którego przylgnęło sporo łatek – buntownik, chuligan literatury, histeryk wolności…

 

Audycję przygotowały Elżbieta Łukomska i Dorota Gacek.

14 marca (środa), godz. 18:00

Czytaj także

Mapy bólu, historie znikania. 70. rocznica urodzin W.G. Sebalda

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 15:00
18 maja 1944 urodził się W.G. Sebald - twórca osobny, uważany za jednego z największych pisarzy 2. poł. XX wieku.
rozwiń zwiń