Największa kontrola i opozycja w NRD

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 10:46
W NRD po śmierci Stalina nie było odwilży, system prawie niezmieniony trwał do lat 70. Ludzkie losy bardzo się komplikowały, rodziły się dzieci z zakazanych, niemiecko-rosyjskich związków. Udało się stworzyć opozycję dla systemu? Polska była wzorcem?
Audio
Kadr z filmu Życie na podsłuchu
Kadr z filmu "Życie na podsłuchu"Foto: mat.promocyjne

Jeśli popatrzymy na inne państwa zmuszone do przyjaźni z ZSRR, to we wschodnich Niemczech panował najbardziej kontrolowany system, porządny, pruski komunizm – ocenia Wolfgang Templin, niemiecki opozycjonista, dla którego stan ten był również powodem osobistego dramatu: jego matką była Niemka, a ojcem rosyjski żołnierz. Był owocem zakazanej miłości...

We wschodnich Niemczech przez wiele lat ciężko mówić o opozycji, działali raczej dysydenci - jednostki sprzeciwiające się systemowi. Zupełnie inaczej niż w Polsce, tu myśleliśmy o sobie opozycja,  to podkreślało, że jest nas wielu - wspominają goście "Sezonu na Dwójkę".  

Opozycja zorganizowana pojawiła się w NRD dopiero w latach 80. - Początkowo żyła niejako obok systemu, czerpiąc inspirację z Polski. Starano się działać na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego - wspomina Katarzyna Madoń-Mitzner. Pionierską rolę odgrywała wyrosła z Kościoła ewangelickiego organizacja "Znaki pokuty", która swoją działalność rozpoczęła już w latach 50.

Gośćmi "Nitek" byli Katarzyna Madoń-Mitzner z Ośrodka "Karta" i Wolfgang Templin, niemiecki opozycjonista, obecnie dyrektor Biura Regionalnego Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.  
Do wysłuchania audycji zaprasza Anka Grupińska.

 

/


Czytaj także

Anka Grupińska – sposoby na system

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 22:00
Wspomnienia cenionej pisarki, dziennikarki i reportażystki, m.in. autorki wywiadów z Markiem Edelmanem oraz książki "Najtrudniej jest spotkać Lilith".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie oblicza powojennego radia

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 23:30
11 lutego 1945 roku w budynku przy ulicy Targowej 53 powstał radiowęzeł nadający audycje dla prawobrzeżnej Warszawy. Pierwsze od 23 września 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi wracają do Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 09:00
Wspomnienia powstańców, ludzi walczących w bardzo młodym wieku trafiają najmocniej do serc tych, którzy dziś sami jeszcze dość krótko działają. Jak widzą Powstanie współcześni twórcy? O tym mówiliśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń