Rok muzycznych awantur

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 15:09
– Największą tegoroczną tragedią jest to, co się wydarzyło wokół Warszawskiej Opery Kameralnej – mówiła w Dwójce Dorota Kozińska, która wspólnie z Jackiem Marczyńskim omówiła najważniejsze muzyczne wydarzenia minionych 12 miesięcy.
Audio
Siedziba Warszawskiej Opery Kameralnej
Siedziba Warszawskiej Opery KameralnejFoto: materiały prasowe

Rok 2012 został naznaczony sporami na temat kierowniczej obsady najważniejszych muzycznych placówek w Polsce. Największa awantura rozpętała się wokół Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie Stefana Sutkowskiego, wieloletniego dyrektora tej instytucji, zastąpił Jerzy Lach. Kontrowersje wzbudziła sama procedura wyłaniania nowego dyrektora. Komisja z "przyczyn formalnoprawnych" odrzuciła aż 10 spośród 11 zgłoszeń. Do drugiego etapu dopuszczono jedynie p.o. dyrektora tej placówki - Jerzego Lacha, byłego szefa departamentu kultury w Urzędzie Marszałkowskim.

- Boli to, że w tym konkretnym przypadku, sztuka tak wyraźnie przegrała z polityką – oceniała sytuację Dorota Kozińska. - W całym cywilizowanym świecie kultury nie organizuje się konkursów, tylko pozwala poprzednikowi wykształcić zastępcę. To samo powinno się dokonać w Filharmonii Narodowej i wielu innych instytucjach. Zaczyna u nas odzyskiwać pole technokratyczna metoda rządzenia kulturą – dopowiadał gość Marcina Majchrowskiego.

Nie milkną głosy krytyki również pod adresem twórców gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej największej instytucji artystycznej na terenie północno-wschodniej Polski, która zdaniem wielu, jest obiektym zbyt okazałym i kosztowym w utrzymaniu jak na możliwości Białegostoku. – Przyglądam jej się z życzliwością, bo to pierwszy teatr operowy na wschód od Wisły. Okazuje się jednak, że dwa miesiące po oddaniu tego pięknego obiektu trzeba robić ekspertyzy naukowe, bo nikt wcześniej nie sprawdził jaka jest akustyka sali – opowiadał Jacek Marczyński.

Goście Marcina Majchrowskiego zwrócili również uwagę na rosnącą liczbę festiwali z muzyką dawną. Zdaniem Doroty Kozińskiej, niestety, są one często robione w sposób zachowawczy, pod publikę.

- Przykładem są festiwale Misteria Paschalia i Actus Humanus organizowane przez Filipa Berkowicza. Wprawdzie publiczność wylewa się uszami z kościołów, ale programowo są realizowane po linii najmniejszego oporu, to jest lista przebojów, nie ma żadnego eksperymentu - krytykowała Kozińska.

Więcej na temat muzycznych wydarzeń roku 2012 w nagraniu audycji.

Czytaj także

Fonograficzne podsumowanie 2011

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2012 17:00
Taka płytomania tylko raz w roku! Co zdarzyło się na światowym rynku fonograficznym w ubiegłym roku - o tym mówili goście Jacka Hawryluka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dostaną dodatkowy milion za "dobre programy"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 17:34
5 mln zł rocznie będzie otrzymywała na swoją działalność Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku z resortu kultury. Minister kultury i marszałek województwa podlaskiego podpisali umowę w tej sprawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musical o Korczaku w byłym obozie zagłady w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 15:30
Koncertowa część musicalu "Korczak" zostanie przedstawiona w rocznicę wybuchu II wojny światowej w byłym obozie zagłady w Sachsenhausen niedaleko Berlina. W ten sposób filharmonicy chcą uczcić ofiary II wojny światowej.
rozwiń zwiń