Tureccy bardowie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 10:59
W sobotnim "Poranku Dwójki" mówić będziemy o koncercie, na którym spotkają się dwie tradycje śpiewacze: turecka i polska
Tureccy bardowie w Polsce
Foto: Ken Mayer/Wikipedia, lic. CC BY 2.0

Wybitni przedstawiciele obu tradycji zagrają w piątek, 21 marca, w Warszawie, ale zaplanowali też (na wrzesień tego roku) koncert w Ankarze, aby zaprezentować swą sztukę w artystycznym "pojedynku". 
Z jednej strony turecka poezja ludowa, z drugiej zaś poezja  Kochanowskiego, Słowackiego i Mickiewicza na motywach ludowych. Organizatorami piątkowego koncertu są Yunus Emre Enstitüsü Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie ze wsparciem ze strony warszawskiego Stowarzyszenia opowiadaczy "Grupa Studnia O.”.
O "Turecko-polskim spotkaniu bardów" porozmawiamy w "Poranku Dwójki" o godz.9.35. Naszymi gośćmi będą: Şeref Taşlıova, Mustafa Aydin i Agnieszka Kaim. 
Nieco wcześniej, o godz.9.20, Małgorzata Zamorska ze Stowarzyszenia "Trójwiejska" opowie o wielkopostnej edycji Kurpiogrania, a o godz. 8.35 mówić będziemy o jubileuszowej trasie koncertowej z okazji 7-lecia zespołu Mosaik .
Poza tym: "Słowo na dzień”, "Archiwalnia", "Pięć minut nad Biblią”, przegląd prasy, kolejna rekomendacja z cyklu "25 książek na 25-lecie", wiadomości kulturalne, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz – do wygrania – nasza płyta folkowa. Tym razem jest to album "Całe szczęście" zespołu Mosaik.
Program prowadzi Piotr Kędziorek.
22 marca (sobota), godz. 6.00-10.00
jp

Zobacz więcej na temat: MUZYKA poezja Turcja
Czytaj także

Wielkopolski renesans dud

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 14:52
W tegorocznych wielkopolskich konfrontacjach dudziarzy udział wzięło aż trzydziestu młodych muzyków. To efekt pracy uczniów słynnego nauczyciela gry na tym instrumencie Edwarda Ignysia. W "Źródłach" wysłuchaliśmy archiwalnej rozmowy z tym nieżyjącym już strażnikiem tradycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cymbaliści ziem polskich

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 13:00
Przedwojenni cymbaliści grywali "Poloneza Ogińskiego", mazury i oberki w polskim zaścianku, ale już na wiejskich zabawach sięgali raczej po melodie białoruskie, czasem litewskie. O losach mistrzów tego instrumentu w audycji "Źródła" opowiadał Piotr Dahlig, autor książki "Cymbaliści w kulturze polskiej".
rozwiń zwiń