Koncert najlepszych młodych wykonawców

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 15:00
- Największe wrażenie robiły na nas recitale złożone z różnorodnych utworów. Muzycy mieli pokazać swoją wszechstronność - o 10. Konkursie Muzyki XX I XXI w. dla Młodych Wykonawców 2014 mówił w Dwójce Jacek Rogala, juror. Koncert laureatów odbędzie się w najbliższą niedzielę pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.
Audio
  • Zapowiedź 10. Konkursu Muzyki XX I XXI w. dla Młodych Wykonawców 2014 (Poranek Dwójki)
  • Relacja z wręczenia Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej (Poranek Dwójki)
Koncert najlepszych młodych wykonawców
Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Już w niedzielę, 15 czerwca, w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert laureatów 10. Konkursu Muzyki XX I XXI w. Dla Młodych Wykonawców. W programie m.in.: George Crumb "Makrokosmos II na fortepian", Ole Schmidt "Toccata nr 1 op. 24 na akordeon", Toru Takemitsu "Paths - In Memoriam Witold Lutosławski na trąbkę solo", Weronika Ratusińska "Blue Note na wiolonczelę i fortepian" czy Witold Lutosławski "Wariacja Sacherowska na wiolonczelę solo".

Wystąpią laureaci konkursu: Martyna Zakrzewska (fortepian), Jędrzej Jarocki (akordeon), Piotr Nowak (trąbka), Maciej Kułakowski (wiolonczela), Mikołaj Sikała (fortepian), Andrzej Ciepliński (klarnet), Stefan Raczkowski (marimba), Marta Glenszczyk (harfa), Pablo Sanchez Escariche Gasch (saksofon), Rafał Żółkoś (flet).

O swoich wrażeniach z przebiegu konkursu w "Poranku Dwójki" opowiadali Dariusz Przybylski - dyrektor festiwalu, Jacek Rogala - juror oraz Maciej Kułakowski - wiolonczelista i laureat konkursu.

Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej i Program 2 Polskiego Radia

Kup bilet na koncert >>>
W "Poranku Dwójki" przedstawiliśmy też relację z wręczenia Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej. Wyróżnienie to, ustanowione w lipcu 2002 roku przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa, jest przyznawane za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii narodu polskiego w latach 1939-1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.
Oprócz tego w audycji: "Słowo na dzień", wiadomości, "Archiwalnia", "Piosenka z rekomendacją" (tym razem ulubione piosenki poleca Wiktor Zborowski).
W konkursie "Płyta tygodnia" do wygrania Symfonie Roberta Schumanna w nagraniu Chamber Orchestra of Europe – zespołem dyryguje Yannick Nezet-Seguin (wydawnictwo firmy  Deutsche Grammophon). Codziennie do zdobycia dwa albumy!
Audycję poprowadził Tomasz Szachowski.

jp/mc/bch

Zobacz więcej na temat: koncert Warszawa
Czytaj także

Szymański: świat nie ma sensu? Może chociaż mikrokosmos mojego utworu ma....

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 12:00
- Być może pisanie muzyki jest, podobnie jak filozofia czy nauki przyrodnicze, uczestniczeniem w rozpaczliwym wysiłku nadawania znaczenia czemuś, co być może żadnego znaczenia nie ma - mówił przed laty wybitny polski kompozytor, który w tym roku kończy 60 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Bieżan. Anarchista-dżentelmen i prorok we własnym kraju

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 18:00
- Był akademickim kompozytorem, a jednocześnie rasowym kontestatorem. Dziś jego muzyka okazuje się zaskakująco aktualna - mówił w "Bitej godzinie" Bolesław Błaszczyk, eksperymentujący wiolonczelista i badacza twórczości Andrzeja Bieżana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak "ciśnienie epoki” wpływało na zmiany w muzyce?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 12:00
Awangardowe ruchy w muzyce na przestrzeni minionego tysiąclecia Europy – to temat, który podejmiemy w najbliżej "Bitej godzinie”.
rozwiń zwiń