Przekłady to też twórczość literacka. Co nowego w Nagrodzie Literackiej Gdynia?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 11:30
– Większość czytelników nie pamięta autorów tłumaczeń na język polski. Chcemy więc pokazać wartość tego, co nazywamy sztuką przekładu – mówiła w Dwójce Violetta Trella, sekretarz Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia, o nowej kategorii tego wyróżnienia.
Audio
  • Violetta Trella i prof. Piotr Śliwiński o Nagrodzie Literackiej Gdynia i towarzyszących jej Literaturomaniach (Poranek Dwójki)
Statuetka Nagrody Literackiej Gdynia
Statuetka Nagrody Literackiej GdyniaFoto: mat. prasowe

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o Literaturomaniach - wydarzeniach związanych z Nagrodą Literacką Gdynia, która dzięki swej formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików oraz eseistów szybko stała się ważnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim. W tym roku nagroda przyznana będzie po raz dziewiąty, a jej ranga umocniła się dzięki wprowadzeniu czwartej kategorii - wyróżnienia dla najlepszego przekładu na język polski. W związku z nową kategorią czytelnicy spotkają się z ponad dwudziestoma pisarzami.

Dodatkowo w ramach Literaturomanii odbędą się dyskusje z mistrzami słowa. Przewodnicząca Kapituły Małgorzata Łukasiewicz opowie o przekładzie i pracy tłumacza, natomiast prof. Piotr Śliwiński w rozmowie zatytułowanej "Czesław Miłosz - stan poetycki" spotka się na scenie z Andrzejem Franaszkiem.

Gdyńskie Literaturomanie rozpoczynają się 27 czerwca. Spotkania z laureatami nagrody odbędą się dzień po Gali Finałowej, 29 czerwca, o godz. 16.00, w Teatrze Gdynia Główna. Wciąż jeszcze pełni emocji zdobywcy Kostek Literackich w czterech kategoriach będą do dyspozycji czytelników, gotowi opowiedzieć o swojej twórczości i odpowiadać na pytania. O wydarzeniach towarzyszących Nagrodzie Literackiej Gdynia opowiadali w Dwójce Violetta Trella, sekretarz kapituły wyróżnienia, i prof. Piotr Śliwiński, były przewodniczący Kapituły.

Audycję prowadził Tomasz Obertyn.

mc/bch

Czytaj także

Literatura, która zagląda Don Kichotowi do lodówki

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 16:00
- Karl Ove Knausgård mówi w wywiadach, że jego książka jest nudna jak otwieranie lodówki i sprawdzanie, co jest w środku. To zaprzeczenie literatury rozumianej jako próba ratowania cywilizacji Zachodu - mówiła Zofia Króla, autorka nowej audycji literackiej "Szczotki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodych literatów zmagania z życiem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 14:00
– Moi bohaterowie ze wszystkich dostępnych możliwości zawsze trafiają na te najgorsze. Ich gry z losem zawsze kończą się przegraną – mówiła o swoich "Grach losowych" Joanna Dziwak, która wraz z Sylwią Chutnik i Adamem Kaczanowskim gościła w audycji z cyklu "Szczotki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sympatia czytelników jest ważniejsza od wartościowania książek

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 16:30
– Dla pisarza istotne jest to, kim jest dla publiczności. Dla odbiorcy zaś bardzo ważne jest spotkanie z ulubionym i podziwianym autorem – mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, podczas literackiego Pikniku Wolności, który przypomnieliśmy w "Notatniku Dwójki".
rozwiń zwiń