Grochów pojawia się w twórczości T.Love czy Pablopavo, osiedlają się tu znani pisarze. Jak przypomina rozmówca Katarzyny Pilarskiej z Grochowem bardzo silnie związany jest nie tylko autor "Jadąc do Babadag", ale także laureat Nike Marek Bieńczyk, Edward Stachura czy Miron Białoszewski.
Grochów, jako miejsce szczególne i jedyne w swoim rodzaju, starają się pokazać inicjatorzy zmiany nazw Praga Północ i Praga Południe, na Praga i Grochów. Przecież jeszcze w okresie międzywojennym nazwą Grochów określano obwód starostwa praskiego o powierzchni zbliżonej do dzisiejszej Pragi Południe.
- Praga to dzielnica z zupełnie inną historią i inną zabudową, niż Grochów - przypomina Cezary Polak.
Rafał Wodzicki, założyciel bloga "Grochów nie Praga Pd. Praga nie Praga Pn." przyznaje, że upowszechnianie wiedzy o tym, co różni dwie warszawskie dzielnice, to podstawa do dalszych działań. Póki co przeprowadzenie referendum wśród mieszkańców niekoniecznie przyniosłoby pożądany efekt. - Zmienić coś, co jest utrwalone przez wiele lat, będzie bardzo trudne - podsumowuje Polak.
Czego można się dowiedzieć obserwując okolice Ronda Wiatraczna i jakie znaczenie mają nazwy grochowskich ulic? Dowiesz się słuchając całej relacji Katarzyny Pilarskiej.
(asz)