Pisarze "ze stajni" Jerzego Borejszy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 16:39
Przed spotkaniem z cyklu "Pisarze i władza totalitarna" zaprosiliśmy do rozmowy o twórcy i korespondentach wydawnictwa "Czytelnik".
Audio
  • Jerzy Wojciech Borejsza i Grzegorz P. Bąbiak o listach do Jerzego Borejszy i imperium "Czytelnika) (Poranek Dwójki)
  • Książka historyczna roku 2015: Prof. Antoni Dudek o książce "No Future! Historia krakowskiej FMW", (tom 1 i 2), Macieja Gawlikowskiego, Mirosława Lewandowskiego (Poranek Dwójki)
  • Jan Lisiecki o swoich wrażeniach ze zmagań na Konkursie Chopinowskim 2015 (Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie na koncert poświęcony zmarłemu przed 10 laty profesorowi Mirosławowi Ławrynowiczowi (Poranek Dwójki)
W 1946 roku Jerzy Borejsza (L) witał powracającego do kraju Juliana Tuwima (nz. wraz z żoną Stefanią). Listy poety do prezesa Czytelnika także znalazły się w opracowaniu Na rogu Stalina i Trzech Krzyży. Listy do Jerzego Borejszy 19441952
W 1946 roku Jerzy Borejsza (L) witał powracającego do kraju Juliana Tuwima (nz. wraz z żoną Stefanią). Listy poety do prezesa "Czytelnika" także znalazły się w opracowaniu "Na rogu Stalina i Trzech Krzyży. Listy do Jerzego Borejszy 1944–1952"Foto: PAP/Bogusław Lambach

Punktem odniesienia dla naszej rozmowy, a także wtorkowej dyskusji w warszawskim Domu Literatury, będzie książka "Na rogu Stalina i Trzech Krzyży. Listy do Jerzego Borejszy 1944-1952". Autor opracowania - historyk sztuki Grzegorz P. Bąbiak - publikowane po raz pierwszy listy, często tajemnicze i niepełne, uzupełnił urywkami utworów literackich bądź publicystki, o których wzmianki znalazły się w korespondencji, jak również zapisami z dzienników.

Okres powojenny był dla polskich pisarzy wyjątkowo trudnym okresem - większość z nich publikowała więc w "Czytelniku" i jak powiedział sam Miłosz, byli oni "w stajni Borejszy". To wspaniałe kompendium nie tylko polskich pisarzy, ale również wiele cennych uwag odnoszących się nie tylko do ówczesnej polityki czy życia kulturalnego. O książce rozmawialiśmy z autorem jej opracowania oraz synem adresata listów historykiem Jerzym Wojciechem Borejszą.

W audycji także zaprerezentowaliśmy rozmowę Barbary Schabowskiej z pianistą Janem Lisieckim. Opowiedzieliśmy o pierwszej z nominowanych do nagrody Książka Historyczna Roku. Zaprosiliśmy również na koncert poświęcony zmarłemu przed 10 laty profesorowi Mirosławowi Ławrynowiczowi.  

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Data emisji: 5.10.2015

Godzina emisji: 6.00

asz/mc/bch