Opis |
W czwartek w Poranku odwiedzi nas profesor Barbara Giza, filmoznawca oraz Kierownik Katedry Dziennikarstwa Uniwersytetu SWPS, która opowie o społecznym i kulturowym wymiarze amerykańskich Oscarów oraz czy złota statuetka to coś więcej niż tylko nagroda filmowa?
W naszych relacjach sięgniemy do historii Oscarów, najbardziej wzruszających momentów oraz oczywiście polskich akcentów. Przez cały Poranek będziemy przypominać także kompozycje, które towarzyszyły najlepszym filmowym obrazom.
Po 7:30 dowiemy się co stało się z salonikiem Chopina, który przez lata można było odwiedzać w pałacu Czapskich, wcześniej Krasińskich, przy Krakowskim Przedmieściu u zbiegu z ul. Traugutta. To ostatnie warszawskie mieszkanie kompozytora dla wielu było jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych po szlaku śladami Chopina.
Poza tym wysłuchamy rozmowy z Konradem Szczebiotem, dyrektorem Departamentu Narodowych Instytucji Kultury, o tym z jakimi problemami wiążę się przekształcenie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w państwową instytucję kultury.
Chwilę przed 7.35 na naszej antenie Olgierd Łukaszewicz zada Państwu zagadkę literacką dotyczącą czytanej na antenie książki Janusza Krasińskiego „Przełom”. Poza tym w Poranku serwisy informacyjne, "Słowo na dzień", "Archiwalnia", po 6.45 „Śpiewnik jazzowy”, a o 7.05 - "Płyta tygodnia" - MILOŠ KARADAGLIĆ (czyt: milosz karadaglić) - "The Beatles Album". Gitarzyście z Czarnogóry towarzyszą m.in wiolonczelista Steven Isserlis, wokalistka Tori Amos i mistrzyni sitar Anoushka Shankar. Nowy album firmy Mercury Classics.
W tym tygodniu tuż przed 9.00 wydarzenia kulturalne rekomenduje reżyser i pisarz Maciej Wojtyszko.
Na Poranek zaprasza Paweł Siwek.
|