Małgorzata Pęcińska i prof. Andrzej Ratusiński mieli podobne zastrzeżenia do występu kontrowersyjnego pianisty. W ich opinii Osokins forsuje swoją retorykę, czasem zaskakuje błyskotliwością, ale często - pod względem konstrukcyjnym - jego pomysły są nie do przyjęcia. - W pierwszej części sonaty zabrakło formy, to się rozpadało na szereg epizodów - grzmiał pedagog podtrzymując swoją wcześniejszą opinię o Łotyszu - "zakochany w sobie z wzajemnością". - Osokins to jeden z ciekawszych pianistycznie muzyków, jacy się tu pojawili. Ma taki potencjał, że może robić wszystko, tylko czy estetycznie podejmuje słuszne wybory? Pozostał niedosyt - dodała dziennikarka.
XVII Konkurs Chopinowski na antenie Dwójki
Jego "pokazywaniu siebie" eksperci przeciwstawili naturalność Krzysztofa Książka, który w III etapie dał swój najlepszy ze swoich konkursowych występów. - Ze wszech miar zasługuje, by znaleźć się w finale. To jest typ estradowca, potrafi przykuć uwagę publiczności, ale w jego interpretacjach słychać służebność wobec muzyki - podkreślił Andrzej Ratusiński.
Georgijs Osokins ma jednak uzasadnienie dla swojej "unikatowości"...
Kto uprawia pianistyczną buchalterię, kto po tym etapie pojedzie... na grzyby, a kto ma recital na płytę Deutsche Grammophon? I dlaczego tak duże znaczenie ma układ programu? Odpowiedzi w wypowiedziach naszych komentatorów oraz samych pianistów.
***
Tytuł audycji: XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski 2015
Prowadzą: Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski
Goście: Małgorzata Pęcińska (dziennikarka, krytyk), prof. Andrzej Ratusiński (pianista, pedagog)
Data emisji: 15.10.2015
Godzina emisji: 20.30
asz