Opis |
We wtorkowym Poranku Dwójki... wzniesiemy się ponad chmury i przyjrzymy się niezwykłym kobietom. Tym, które w czasach PRLu znały języki obce, były młode, piękne i bardzo dobrze wykształcone, wyjeżdżały na Zachód i kupowały modne ubrania, a kawior popijały szampanem. Całkowita wolność? Nie do końca. Bycie stewardesą w PRL-u to także praca po dwanaście godzin na dobę przez niemal trzydzieści dni w miesiącu, konieczność radzenia sobie ze zmęczeniem, z trudnymi pasażerami, z służbami bezpieczeństwa i celnikami, którzy patrzą na ręce, z chorobami, ze strachem o życie swoje i koleżanek. To także codzienne wybory – czy zapisać się do partii, czy dorobić, czyli przemycać, uciec z Polski, czy jednak zostać z rodziną? O tym wszystkim porozmawiamy z Anną Sulińską, autorką reportażu "Wniebowzięte. O stewardessach w PRLu" wydawnictwa Czarne, która będzie naszym Gościem Poranka po 8.10.
Przed 9 spotkamy się z Wilhelmem Sasnalem, malarzem, fotografikiem i filmowcem, który zdradzi nam, co ostatnio zafascynowało go w kulturze.
Spotkamy się również z Massimiliano Caldim, Głównym Dyrygentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Ogromne doświadczenie w muzyce symfonicznej i operowej sprawia, że szczególnie ceni sobie muzykę współczesną i XIX-wieczne opery, które popadły już w zapomnienie. Teraz, w najbliższą środę, poprowadzi koncert na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
A chwilę przed 7.35 Grzegorz Małecki zada Państwu zagadkę literacką dotyczącą czytanej na naszej antenie w ramach cyklu "To się czyta" książki „Tyrmand warszawski”. Zbiór felietonów Leopolda Tyrmanda będzie nagrodą w naszym konkursie codziennie do końca tygodnia.
Poza tym w Poranku serwisy informacyjne, po 7.15 i 8.35 przeglądy prasy kulturalnej, "Słowo na dzień", "Archiwalnia", po 6.45 "Melodie z górnej półki", a o 7.05 - "Płyta tygodnia". Na nowym albumie wydawnictwa Alpha utwory Witolda Lutosławskiego - "Koncert na orkiestrę", "Małą Suitę" i "Czwartą Symfonię" gra Orkiestra Symfoniczna Radia Północnoniemieckiego pod dyrekcją Krzysztofa Urbańskiego.
Zaprasza Marcin Pesta.
|