Muzeum Piłsudskiego to inżynieryjne wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 10:00
- Chcieliśmy umieścić muzeum tak, żeby sąsiadujący z nim dworek Milusin zachował swój kameralny charakter - opowiadał Krzysztof Jaraczewski, dyrektor Muzeum, prywatnie wnuk Marszałka.
Audio
  • Krzysztof Jaraczewski o budowie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (Poranek Dwójki)
makieta Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
makieta Muzeum Józefa Piłsudskiego w SulejówkuFoto: PAP/Marcin Obara

9 listopada 2016 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Krzysztof Jaraczewski opowiadał, że znaczna część placówki znajdzie się pod ziemią, żeby gmach budynku nie przytłoczył nastrojowego otoczenia dworku Marszałka. - Muzeum będzie miało trzy kondygnacje podziemne i dwie naziemne. Jego budowa to wyzwanie inżynieryjne, ze względu na trudne warunki geologiczne - wyjaśniał.

Sercem muzeum będzie wystawa opowiadająca o życiu Józefa Piłsudskiego. - Ekspozycja będzie oparta o tradycyjne zbiory. To będą nie są tylko pamiątki związane z Józefem Piłsudskim, ale też przedmioty związane z legionistami, ludźmi z Polskiej Partii Socjalistycznej, sejmami, to będzie historia, którą Piłsudski tworzył i która jego tworzyła - wyjaśniał gość "Poranka Dwójki".

W audycji Krzysztof Jaraczewski mówił również o ulubionym okresie w życiu swojego dziadka, ale też zauważał jego wpływ na współczesny kształt Polski. 

Otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku planowane jest na rok 2018.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość:  Krzysztof Jaraczewski (dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

Data emisji: 10.11.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

bch/jp

Czytaj także

"Marszałek z ludzką twarzą". Wspomnienie o Józefie Piłsudskim

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 05:55
W wysłużonej maciejówce i ze smutno zwisającymi wąsami nazywany był przez wielu obywateli II Rzeczypospolitej po prostu Dziadkiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ignacy Daszyński. Błędny rycerz polskiego parlamentaryzmu

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 05:35
- Daszyński umiał przegrywać. Przegrywał stylowo i pięknie, co my, Polacy kochamy najbardziej - mówił o premierze rządu ludowego, marszałku sejmu i przyjacielu Piłsudskiego, który stał się jego zagorzałym przeciwnikiem, doktor Janusz Osica.
rozwiń zwiń